Mahkemenin Şok Ergenekon Kararı

13 Ağır Ceza Mahkemesi Ergenekon Davası sanıklarının tahliye taleplerini reddetti.

Mahkemenin Şok Ergenekon Kararı
10 Mart 2014 Pazartesi 13:16

13 Ağır Ceza Mahkemesi Ergenekon Davası sanıklarının tahliye taleplerini reddetti.

Ergenekon Davası'ndan tutuklu bulunan aralarında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Gazeteci Tuncay Özkan, emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 35 sanığın tahliye talebi oy birliğiyle reddedildi. 16 sayfalık kararda Ergenekon Davası'na bakan Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ile üye hakimler Sedat Sami Haşıloğlu ve Hüsnü Çalmuk'un imzası bulunuyor. Oybirliğiyle alınan kararda, 6 Mart 2014 günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak Resmi gazetede yayınlanmasıyla yürürlüğe giren yasa gereği azami tutukluluk süresinin 5 yıl olması ve sanık Mehmet İlker Başbuğ hakkında Anayasa Mahkemesince verilen 6 Mart 2014 tarihli ihlal kararı nazara alınarak tahliye talebinde bulundukları belirtildi. 

Dava hakkında genel bilgilerin verildiği kararda, 20 Ekim 2008' de duruşmaları başlayan Ergenekon Silahlı Terör Örgütü Davası'nın 5 Ağustos 2013' te sona erdiği hatırlatıldı. Kararda, "Mahkememizin kısa kararında ayrıca, bir kısım sanıklar hakkında 125 suçtan beraat, 9 sanık hakkında düşme, 7 sanık hakkında tefrik, 6 sanık hakkında karar verilmesine yer olmadığına karar verilmiştir. Ergenekon Silahlı Terör Örgütü yöneticiliğinden, üyeliğinden ve diğer suçlardan dolayı sanıklara, 05 Ağustos 2013 tarihinde değişik cezalar verilmiştir. Ancak karar kesinleşmemiş olup gerekçeli kararın yazımı devam etmektedir. Gerekçeli kararın önemli bir kısmı yazılmıştır" denildi.

Kararda, "Yargılama sonunda, Ergenekon diye bir örgüt olduğu, bu örgütün yapısı, eylemleri ve belgeleri dikkate alındığında mevcut yasalara göre silahlı bir terör örgütü olduğu, bu silahlı terör örgütünün bir derin devlet yani Gladyo /Kontrgerilla yapılanması olduğu ve esas olarak Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yasadışı olarak oluşturulup faaliyet gösterdiği, mensupları arasında asker-sivil toplumun her kesim ve statüsünden insanların bulunduğu, bu örgütün toplumda kaos oluşturmaya yeterli nitelik ve nicelik olarak vahamet arz eden miktarda kayıt dışı mühimmata sahip olduğu gibi hususlar mahkememiz tarafından sabit görülmüş, mahkememiz tarafından bu nedenle müebbet hapis dahil bir çok sanık hakkında ağır cezalar takdir edilmiştir" ifadelerine yer verildi. 


"ERGENEKON SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ÇOK KARIŞIK BİR İLİŞKİLER YUMAĞINA SAHİP OLDUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR" 

Kararda şu ifadelere yer verildi: 

"Yapılan yargılamada, Türkiye'deki derin devletin adı olan Ergenekon Silahlı Terör Örgütünün çok karışık bir ilişkiler yumağına sahip olduğu görülmüştür. Örgütün yargılanan ve mensuplarının cezalandırıldığı belli bir kısmı açığa çıkarılmış ise de, bazı hücrelerine ulaşılamadığı görülmüştür. Yine Ergenekon Terör Örgütü' nün bazı birimleri ve uzantıları hakkında dosya kapsamına göre isabetli yorum yapılabilmesi mümkün olsa da, bunlarla alakalı dosyada hukuki olarak yeterli delile ulaşılamadığı ortadadır. Bu yüzden bunların ayrı bir soruşturma ile ortaya çıkarılmasının mümkün ve gerekli olduğu düşünülmektedir." 


TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLDİ


Karar şu ifadelerle tamamlandı: "İzah edilen hususlar ve davanın henüz kesinleşmemiş olması dikkate alındığında, mahkememizin 27 Temmuz 2012 tarihli oturumunda tüm tutuklu sanıklar için belirtilen ortak gerekçeler ile birlikte her bir sanık için belirtilen özel gerekçenin (g) bentlerinde ayrıntılı şekilde, Tutuklu sanıkların tutuklamayı gerektirir mevcut somut delillerin gösterildiği ve bu gösterilen gerekçeler doğrultusunda sanıkların suçları sabit görülerek haklarında ağır müeyyideleri gerektiren cezaların tayin edildiği, sanıkların psikolojik harekat, kara propaganda yapmak suretiyle görsel ve yazılı medyayı, milletvekillerini, kamu oyunu, yargılama mercilerini etkileme, yönlendirme ihtimallerinin bulunması, davayı itibarsızlaştırma ve kaçma şüphelerinin bulunması, hükümle birlikte haklarında yakalama kararı çıkarılan bir kısım sanıkların halen yakalanamamış olmaları, daha önce haklarında yakalama kararı çıkartılıp firari durumda bulunan ve dosyamızdan tefrik edilen sanıklarından henüz yakalanamamış olmaları, Sanıkların, halen hükmen tutuklu durumunda olmaları, almış oldukları cezaların miktarları, 19 sanık hakkında müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiş olması, daha önceki gerekçelerimizde dikkate alınarak sanıkların tutukluluk hallerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi uygulamalarında tutuklama için makul suç şüphesinin dahi yeterli görüldüğünün AİHM içtihatlarında da kabul edildiği, bu nedenlerle atılı suçları işledikleri sabit olan tutuklu sanıklar haklarında daha hafif koruma tedbiri olan adli kontrol tedbiri uygulanmasının yetersiz kalacağı yönündeki 05 Ağustos 2013 tarihli kararımızda herhangi bir değişiklik bulunmadığından ve bu sanıkların AİHM kararlarından ve Yargıtay Genel Ceza Kurulu kararlarından da hükmen tutuklu statüsünde olup bu sürede geçen zamanın tutukluluktan sayılmadığı ve kanunen tutuklu olmadıkları anlaşıldığından, bu konuda kanunen bir karar verilmesi imkanı da bulunmadığından, sanıkların vaki taleplerinin reddine oy birliğiyle karar verildi"


TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLEN SANIKLAR ŞÖYLE: 1-Levent Göktaş

2-Mehmet Fikri Karadağ

3-Özkan Kurt

4-Ulaş Özel

5-İsmail Sağır

6-Mehmet Demirtaşyin Öz

7-Hasan Ataman Yıldırım

8-Levent Ersöz 

9-Muzaffer Tekin

10-Sedat Peker

11-Boğaç Kaan Murathan 

12-Semih Tufan Gülaltay

13-Mustafa Dönmez

14-Veli Küçük

15-Fikret Emek

16-Kemal Kerinçsiz

17-Serdar Öztürk

18-Yalçın Küçük

19-Aykut Metin Şükre

20-Ergün Poyraz

21-İbrahim Şahin

22-Kemal Aydın

23-Doğu Perinçek

24-Mehmet Bedri Gültekin

25-Turhan Özlü, 

26-Erkan Önsel, 

27-Hikmet Çiçek

28-Mehmet Deniz Yıldırım

29-Hikmet Çiçek

30-Hasan Atilla Uğur

31-Ahmet Tuncay Özkan

32-Durmuş Ali Özoğlu

33-Mehmet Zekeriya Öztürk

34-İsmail Yıldız

35-Oktay Yıldırım

ERGENEKON DAVASI AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA

Ergenekon ve Balyoz Davası avukatlarından tahliye taleplerine ilişkin açıklama geldi. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde açıklama yapan avukatlar 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliye taleplerini reddetmesinin mümkün olmadığını belirtti.


"13. AĞIR CEZA MAHKEMESİ KENDİNİ YÜRÜRLÜKTE KABUL EDİYOR"

Ergenekon Davası'nın tutuklu sanıkları Hasan Iğsız ve Alaattin Sevim'in avukatı Murat Ergün, Ergenekon Davası'na bakan mahkemenin gerekçeli kararı yazmadığını belirterek, bu duruma Anayasa Mahkemesi'nin bir mağduriyet olarak baktığını söyledi. Geçtiğimiz Cuma günü tahliye olan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tahliye olduğunu ifade eden avukat Ergün, “Bugün aynı mahiyette olan diğer sanıklarla ilgili olarak biz de başvurumuzu yaptık. Mağduriyetlerin giderilmesinden başka bir isteğimiz yoktur. 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin açıkladığı polemiklere girmiyoruz. 13. Ağır Ceza Mahkemesi yaptığı açıklama ile kendini hala yürürlükte kabul ediyor olabilir ama bunun böyle olmadığını Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararla görüyoruz" dedi. 


"TUTUKLULUĞUN DEVAMI YÖNÜNDE VERDİĞİ KARARLAR YOK HÜKMÜNDEDİR"

Ergenekon Davası'nın sanıkları Mehmet Ali Çelebi, Mustafa Dönmez, Merdan Yanardağ'ın avukatı Serkan Günel, İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Tuncay Özkan, Levent Göktaş ve Sedat Peker'in tahliye olduğunu belirtti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kendini yetkili gördüğünü ifade eden avukat Günel, “13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yetkileri kaldırıldı, tasfiye halinde görevine devam etmekteydi. Sayın Abdullah Gül'ün onayladığı yasa ile birlikte Özel Yetkili Mahkemeler kapatılmıştır. Ellerinde olan dosyaları devam ettirme şansları yoktur. Yargıtay aşamasına ulaşmayan ancak hüküm verilen dosyalarla ilgili kendilerine 15 günlük bir gerekçeli karar yazma süresi tanınmıştır. Bunun dışında 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yapabileceği hiçbir iş yoktur. Hukuken dosya kararı veremez. Tutuklulukların devamı yönünde verdiği kararlar hukuken yok hükmündedir" diye konuştu. Balyoz Davası avukatlarından Kemal Yener Saraçoğlu ise Balyoz Davası'nda yeniden yargılama ve infazın durdurulması talebinde bulunduklarını belirtti.

"13. AĞIR CEZA MAHKEMESİ DOSYA İÇERİĞİNİ GÖNDERMELİ"

Danıştay saldırısının faili Alparslan Arslan'ın avukatı Oğuz Kayıran ise Özel Yetkili Mahkemelerin yetkisinin kalmadığını ifade ederek, “Tahliye talebinde bulunduğum mahkeme kalemi, 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dosya içeriğini göndermediğini söyledi. Mevcut mahkemelerin tahliye kararı verebilmesi için 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dosya içeriğini göndermesi lazım" şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×