Mahkeme katliam sanıkları ile taksiciye aynı cezayı verdi

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 4 kişinin taranarak öldürüldüğü katliamı gerçekleştirenleri taşıyan taksi şoförünü de sanıklarla aynı ceza verildi.

Mahkeme katliam sanıkları ile taksiciye aynı cezayı verdi
23 Ocak 2014 Perşembe 14:03

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 4 kişinin taranarak öldürüldüğü katliamı gerçekleştirenleri taşıyan taksi şoförünü de sanıklarla aynı ceza verildi. Olayla ilgili 4 köy korucusuyla birlikte 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan taksi şoförü Genco K. hakkında verilen kararın Yargıtay tarafından bozulması üzerine yeniden yapılan duruşmada mahkeme taksi şoförüne ikinci kez aynı cezayı verdi.

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde, dünür olan Aras ve Akol aileleri arasında meydana gelen tartışma katliamla sonuçlanmıştı. 4 Kasım 2009'da, geçici köy korucularının, damatları ve dünürlerinin aracını uzun namlulu silahlarla taraması sonucu Bekize, Şevki, Süleyman ile damat Necmettin Aras hayatını kaybetmişti. Katliamla ilgili Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada sanıklar İsmail Akol, Abbas Akol, İlyas Akol, Cengiz Akol ile saldırıdan sonra kaçtıkları aracın sahibi Genco K.’nin TCK'nın 82. maddesi uyarınca 'tasarlayarak ve kan gütme saikiyle adam öldürmek' suçundan, 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep edilmişti. İddianamede, Akol ailesinin, kızları Perihan'ın Necmettin Aras'tan boşanması için baskı yapması üzerine, Ağustos 2009'da iki aile arasında kavga çıktığı, Necmettin Aras'ın darp edildiği, Nurettin Aras'ın Gülhan Akol'u bıçakladığı belirtilmişti. Nurettin Aras'ın olay sonrası tutuklandığı kaydedilen iddianamede, Ergani Kaymakamlığı ile İlçe Jandarma Komutanlığı'nın kan davasını barışla sonuçlandırmak için girişimlerde bulunduğu, ancak sonuçsuz kaldığı belirtildi. İddianamede, sanıkların devlete ait uzun namlulu silahla saldırıyı gerçekleştirdiği özellikle vurgulanmıştı. Yargılamayı yapan mahkeme sanıkları 4’er kez ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırdı. Ancak Yargıtay, geçen yıl taksi kararı bozarak yeniden yargılama için dosyayı mahkemeye gönderdi. Bunun üzerine yeniden yargılama başladı. Mahkemede savcı, sanıklar hakkında daha önce verdiği mütalaayı yeniledi ve cezalandırılmalarını talep etti. Mahkeme heyeti ise bugün yapılan ikinci duruşmada kararını verdi. Mahkeme sanık İsmail Akol, Abas Akol, İlyas Akol, Cengiz Akol ile taksi şoförü Genco K.’yi yeniden 4. Ağırlaştırılmış hapsi cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti ayrıca sanık İsmail Akol, jandarmaya silah doğrultma suçundan 3 yıl hapis cezası verdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×