Mahkeme işten çıkarılan 31 işçinin iadesine karar verdi

Manisa’da bir fabrikada, sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan 205 işçinin iade kapsamında açtıkları davadan olumlu sonuç çıktı.

Mahkeme işten çıkarılan 31 işçinin iadesine karar verdi
18 Ocak 2014 Cumartesi 12:28

Manisa’da bir fabrikada, sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan 205 işçinin iade kapsamında açtıkları davadan olumlu sonuç çıktı. Mahkeme, 250 işçiden 31’inin hem işe iadesine hem de bir yıllık ücreti tutarında sendikal tazminat almasına karar verdi.

Sendikaya üye oldukları gerekçesiyle 2013 Mayıs ayında çıkarılan yaklaşık 500 işçiden iade davası açmayı hak kazanan 205’i mutlu sona ulaştı. Davayı kazanan işçilerden Ramazan Özbay, bu kararın sendikalı olmak isteyenlere örnek teşkil edeceğini belirterek, “Haklı mücadelemizde direndik ve kazandık. Emekçilerin ve işçilerin her zaman kazanacağını bir kez daha gördük.” dedi. İşçilerin avukatı İzmir Barosu'ndan Özgür Metin ise şunları söyledi: “500’e yakın işçi, işten çıkarıldı. Biz bunlardan, kıdemi 6 ay ve üzeri olanlardan 205’ine işe iade davası açtık. Davalar, birinci ve ikinci iş mahkemelerine düştü. Birinci iş mahkemeleri, A ve B kalemi olmak üzere ikiye ayrılıyor, yani üç faklı mahkemede dava var. İkinci iş mahkemesine düşen davalardan 31’i sonuçlandı. İşçiler, bu davalardan işe iade ve sendikal tazminat talebinde bulunmuşlardı, olumlu karar verildi. Diğer dosyalar için de emsal teşkil edeceğini düşünüyoruz.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×