MAGİAD, Çad'ın bir köyünde su kuyusu açtı

Antalya Manavgat Girişimci İşadamları Derneği(MAGİAD) ile Manavgat Sağlık Derneği(MASADER) Orta Afrika ülkesi Çad'da içme suyu kuyusu yaptırdı.

MAGİAD, Çad'ın bir köyünde su kuyusu açtı
21 Ocak 2014 Salı 18:18

Antalya Manavgat Girişimci İşadamları Derneği(MAGİAD) ile Manavgat Sağlık Derneği(MASADER) Orta Afrika ülkesi Çad'da içme suyu kuyusu yaptırdı. MAGİAD ve MASADER'li 13 işadamı ve sağlık çalışanı Çad'a yaptığı beş günlük ziyaretini tamamlayarak Manavgat'a geri döndü.

MAGİAD'lı işadamları Çad'ın susuz bir köyünde açtıkları kuyuya 'Kardeşlik Su Kuyusu' ismini verdi. Genel Sekreteri Orhan Tosun, yaptığı açıklamada, bir haftalık Çad ziyaretinin işadamları için verimli geçtiğini söyledi. Bu tür ziyaretlerin Türkiye-Çad dostluğunu geliştireceğine inandıklarını belirten Tosun, Orta Afrika ülkesi işadamlarıyla karşılıklı yapacakları yatırımlar üzerine fikir alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Çad'ın Türk işadamlarının yatırım yapması için bakir bir alan olduğunu belirten Tosun, Orta Afrikalı işadamlarına Manavgat'ı tanıttıklarını ve turizmde geldiği nokta hakkında bilgilendirme yaptıklarını belirtti.

Manavgatlı işadamlarının, MASADER'le birlikte Çad'lı işadamlarıyla görüşme dışında köy ziyaretinde bulunduğunu anlatan Tosun, bir köyde acil ihtiyaca bağlı bir su kuyusu açtıklarını, önümüzdeki günlerde bu sayının artacağını kaydetti. Tosun, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çad'ın bir köyünde açtığımız su kuyundan 600 kişi yararlanacak. Bir damla suyun kıymetini Çad'a gidince çok iyi anladık. Çadlı kadınlar bir kova suya kavuşmak için saatlerce yol yürüyor.Suyu doldurduktan sonra yine aynı yoldan geri dönüyorlar. Ülkemiz ve Manavgat'ımız adeta su cenneti. Kıymetini iyi bilelim. MAGİAD olarak Çad'da mağdur ve mazlum insanların ihtiyaçlarını gidermek için su kuyusu açmak istiyoruz. İnsanların suya kavuşması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz." diye konuştu.
    
    MASADER Başkanı Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Emin Canan, Türk doktorlarının daha önce Nijer'e sağlık yardımında bununduğunu, bulunmaya da devam ettiğini söyledi.

Nijer'den sonra Çad'a da sağlık ihtiyaçları yardımda bulunduklarını belirten Canan, Nijer'de olduğu gibi Çad'da su kuyusu açılmasında destek olacaklarını kaydetti. CİHAN

MAGİAD, Çad'ın bir köyünde su kuyusu açtı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×