Madenciler: 'Dayı sistemi' var işçiler eziliyor

Manisa'nın Soma ilçesindeki faciayla ilgili tartışmalar devam ediyor. Kurumun kendi içinde taşeronluk sistemi olduğunu söyleyen işçiler, bu yapıya ‘dayı sistemi' diyor. Sisteme göre dayı, işletme ile anlaşıyor. 5 ya da 10 kişiyi kendi...

Madenciler: 'Dayı sistemi' var işçiler eziliyor
22 Mayıs 2014 Perşembe 15:13

Manisa'nın Soma ilçesindeki faciayla ilgili tartışmalar devam ediyor. Kurumun kendi içinde taşeronluk sistemi olduğunu söyleyen işçiler, bu yapıya ‘dayı sistemi' diyor. Sisteme göre dayı, işletme ile anlaşıyor. 5 ya da 10 kişiyi kendi namına çalıştırıyor. İşçilerin maaşları sabit kalıyor, 'dayıbaşı' denen kişiler ise çıkartılan ton başına pirim alıyor.

Devlete ait madenlerde 26 yıl çalışan ve 2 yakınını kaybeden İzzet Şen, Soma'daki madenin sürekli işçi aldığını, tam kapasite çalıştığını söyledi. Şen, şöyle devam etti: “Rödevans usulü var. İşletme sadece kömürü değil, çıkan taşı toprağı da kantardan geçirip devletten parasını alıyor. Ne kadar çok çıkarırlarsa o kadar kar ediyorlar. İlle de kömür çıkarmak şart değil yani. Çıkardığı taşın bile parasını alınıyor. Ne kadar çalışılırsa o kadar kar. Devlet bu olayı kapatmak istiyor. Bu olay da 1 ay sonra unutulur.”

YETER Kİ PRİM GELSİN

Feci kazanın yaşandığı madende çalışan İlkay Yetim ise “Amirler arasında yarış var. Ne kadar çok kömür çıkartırlarsa kendi aralarında pirim alıyorlar. Biz pirim de görmedik.” dedi. 'Şikâyet etmediniz mi, amirlerinize bildirmediniz mi?' sorusuna ise şu cevabı verdi: “Biraz hakkını savundun mu kapı dışarı ederler, yevmiye cezası alırsın. Ya da amirler kafana vururlar. Sendika da hak getire, zaten onlardan. Uyarı yapılmış kim takıyor, yeter ki kömür çıksın. Öldün kaldın kimin umurunda.”

SON İKİ AYDA SICAKLIK ARTTI

Feci, kazanın yaşandığı madende çalışan Ferdi Şen, 2 çocuk babası. 10 yıldır madende olduğunu söyleyen Şen, “Son iki ayda sıcaklık giderek arttı. Her gün başımız ağrımaya başladı.” diye konuştu. Sıkıntıyı amirlere bildiremediklerini vurgulayan Ferdi Şen, şunları söyledi: “Bildirsen ne olacak? Kapı dışarı ederler. Söz hakkın yok, müdahale edemezsin. Ben evliyim, 2 çocuğum var. Mecburuz. Soma'da başka iş sahası olmadığından dolayı mecbur giriyoruz. Başka bir iş olsa, yüz lira iki yüz lira eksik olsa, gözümü kırpmam giderim. Girmem bir daha madene. Bırakmak istiyorum ama 10 senedir oradayım, çıkarsam tazminatlarımın hepsi yanacak. Bırakmak istiyorum 10 yıllık birikimimi bırakamıyorum. "

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×