Maden şehidinin eşi ilk tazminat davasını açtı

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybeden 301 maden işçisinden biri olan İsmail Değirmen'in (27) eşi Gamze Değirmen (23), Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Genel Müdürlüğü Ege Linyit İşletmesi Müessese Müdürlüğü...

Maden şehidinin eşi ilk tazminat davasını açtı
08 Haziran 2014 Pazar 15:28

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybeden 301 maden işçisinden biri olan İsmail Değirmen'in (27) eşi Gamze Değirmen (23), Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Genel Müdürlüğü Ege Linyit İşletmesi Müessese Müdürlüğü ve madeni işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş aleyhine 390 bin lirası manevi olmak üzere toplam 393 bin liralık tazminat davası açtı.

Soma ilçesinde, 13 Mayıs 2014 Salı günü Soma Kömür İşletmeleri A.Ş'ye ait Eynez Maden Ocağı'ndaki faciada hayatını kaybeden madencilerden İsmail Değirmen'in (27) eşi Gamze Değirmen (23), çocukları 2 yaşındaki Yağmur ve 4 yaşındaki Mehmet Han Değirmen ile TKİ Genel Müdürlüğü Ege Linyit İşletmesi Müessese Müdürlüğü ve madeni işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş aleyhine 390 bin lirası manevi olmak üzere, toplam 393 bin liralık tazminat davası açtı.

Soma'da geçen 13 Mayıs'ta meydana gelen ve Türkiye'yi yasa boğan maden ocağı faciasında ateş düşen 301 aileden biri de Balıkesir'in Savaştepe ilçesindeki Değirmen ailesi oldu. Savaştepe'nin Karaoluk köyünde toprağa verilen Değirmen, geride gözü yaşlı bir eş ve iki yetim bıraktı. İsmail Değirmen'in eşi Gamze Değirmen, çocukları Yağmur ve Mehmet Han Değirmen ile aynı zamanda maden hukuku ve iş hukuku uzmanı olan avukatları Ünal Demirtaş aracılığıyla İş Mahkemesi sıfatıyla, 5 Haziran'da Soma Asliye Hukuk Mahkemesi'nde, TKİ Genel Müdürlüğü Ege Linyit İşletmesi Müessese Müdürlüğü ve madeni işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş aleyhine 390 bin lirası manevi olmak üzere toplam 393 bin liralık tazminat davası açtı. Gamze Değirmenci için 150 bin, çocukları için ise 120'şer bin lira manevi ayrıca her biri için biner lira maddi tazminat istenen dava dilekçesinde, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş'nin üzerinde kayıtlı bütün gayrimenkullerinin, araçlarının, üçüncü kişilerdeki istihkaklarının (hak ediş) ve teminat mektuplarının üçüncü kişilerin üzerine devrinin engellenmesi için ihtiyati tedbir konulması ve madende ölen İsmail Değirmen'in işe başladığı tarihten itibaren davalı Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün işçisi olduğunun tespiti de istendi.

Dava dilekçesinde, facianın yaşandığı ocaktaki yangının, öncedeki yıllarda da sıklıkla olduğu gibi kömürün kendiliğinden kızışması ve yanması ile başladığı belirtilip, 'Ocağın projesi, tasarımı, üretim planlaması ve havalandırma sistemleri bilimsel verilere uygun olarak düzenlenmemiş, kullanılan ekipmanlar da uygun niteliklerde seçilmemiştir. Olaydan önce ve olay sırasında ocak içi karbonmonoksit değerinde ani yükselme olmuş, ancak bu durum vardiya sorumluları tarafından gerekli özen gösterilerek takip edilmemiş ve gerekli önlemler alınmamıştır. Yer altındaki ocakta çalışan işçiler için hayati derecede önem taşıyan gaz maskeleri yetersiz ve kullanım tarihleri geçmiştir. Bu gaz maskelerinin kullanımı dahi, müteveffaya ve diğer işçilere anlatılmamış veya eğitimi verilmemiştir. İşçilere mevzuat gereği, işverenlerce verilmesi gereken işçi sağlığı ve güvenliği eğitimleri ya verilmemiş ya da yetersiz verilmiştir. Bu konular mevzuata uygun şekilde, gerektiği gibi denetlenmemiştir. İhale sözleşmesini devreden Park Teknik A.Ş'nin devir talebini içeren dilekçesinde, 'Ocakta meydana gelen üretim çalışmaları sırasında oluşan yangınlardan dolayı üretim yapılamadığı, ileride telafisi mümkün olmayacak problemlerle karşılaşılacağının anlaşıldığı, bu durumdan hem şirketlerinin hem de TKİ'nin olumsuz olarak etkilenmemesi için 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu uyarınca mevcut sözleşmenin ihale şartlarına haiz Soma Kömür İşletmeleri A.Ş'ye devredilmesi' ibaresi yer almıştır. Yani, Park Teknik A.Ş'nin ihale sözleşmesini devretmek istemesinin sebeplerinden birisi, ocakta üretim esnasında çıkan yangınlar ve bu durumun ileride telafi edilemeyecek zararlara yol açılabileceğinin öngörülmesidir." denildi.

"YÜZDE YÜZ ÖNGÖRÜLEBİLİR, ÖNLENEBİLİR VE KONTROL EDİLEBİLİR BİR DURUMDUR"

Ölen madenci İsmail Değirmen'in eşi Gamze Değirmen'e, kaza meydana gelmeden iki ay öncesinden başlamak üzere muhtelif aralıklarla, ocağın çok sıcak, bazı kömür parçalarının kızgın olduğunu, düştüklerinde vücutlarını yakarak yaraladığını ifade ettiği de vurgulanan dilekçede, "Bütün bu sebeplerle ocakta meydana gelen kömür kızışması ve yangınlar, tüm davalıların yetkili ve görevlileri tarafından da bilinmekte idi. Ancak üretim durdurulup, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri tamamen alınarak, ocaktaki kömür kızışması ve yangınlar söndürülüp üretime devam edilmesi gerektiği halde, üretim hedefini gerçekleştirmek ve aşırı kar elde etmek için davalılar tarafından üretim durdurulmamış ve iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmamış, yangın söndürülmemiş ve bu feci kaza meydana gelmiştir. Bütün kömür ocaklarında karşılaşılabilecek bu olay yüzde yüz öngörülebilir, önlenebilir ve kontrol edilebilir bir durumdur. Olayın başından itibaren kriz yönetimi tam bir karmaşa ve panik ortamında bilinçsizce sürdürülmüş ve bu durum ölüm sayısını artırmıştır." denildi.

TKİ Ege Linyit İşletmeleri ile Soma Kömür İşletmeleri A.Ş arasındaki 27 Temmuz 2006 tarihli maden devir sözleşmesinin muvazalı (aldatmaya yönelik) ve yok hükmünde olduğu tespit edilmesi gerektiği de dilekçede belirtildi. Yaşamını yitiren işçi Değirmen'in TKİ Ege Linyit İşletmeleri işçisi olarak tespit edilip, bu şekilde işlem görmesi gerektiği de kaydedildi.

Faciada hayatını kaybeden İsmail Değirmen'in eşi Gamze Değirmen, hukuk mücadelesini sonuna kadar devam ettireceğini söyledi. Eşinin ölümünden sonra baba ocağına dönmek zorunda kaldığını dile getiren Gamze Değirmen, "Eşim geri gelmeyecek, ancak çocuklarımın geleceğini, eğitimini düşünmek zorundayım." dedi. Açtığı bu davanın diğer ailelere örnek olacağını düşündüğünü aktaran Gamze Değirmen, "Yapanın yanına kar kalmamalı. Sorumlular her kimse cezasını çekmeli. Benim çocuklarımın günahı ne? İnşallah adalet yerini bulacak." diye konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×