Macar Kültür Merkezi Macaristan Başbakanı'nın katılımıyla açıldı

Macar Kültür Merkezi, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış katılımıyla açılışı yapıldı.

Macar Kültür Merkezi Macaristan Başbakanı'nın katılımıyla açıldı
17 Aralık 2013 Salı 23:53

Macar Kültür Merkezi, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış katılımıyla açılışı yapıldı. Her iki bakan da açılış sonrasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde açılan Macar Kültür Merkezi'nin açılışına; Macaristan Başbakanı Orban, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı.

Macar Kültür Merkezi açılışında konuşan Macaristan Başbakanı Orban, şimdiye kadar neden Macar Kültür Merkezi yoktur diye düşündüğünü belirterek, "Benim de çok şaşırdığım bir konu. Gelirken hazırlık yaparken. Arabayla şehirden geçerken cevabı aldım soruma. 13 sene önce buradaydım. Başbakan farklı birisiydi. Kendisi tamamen başka bir yerdeydi. Siyaset başkaydı. Şehrin yüzü de farklıydı. Aradan 13 sene geçti ve aradaki fark çok büyük. Teknik gelişmelerden bahsetmiyorum sadece; köprüler, tüneller hızlı tren ve yeni binalar. Türkiye son 10 seneyi başarıyla geçirdi. Küreselleşmeyle başa çıkan az ülke var ama Türkiye başarıyla bu süreci geçirdi. Gelişme gözle görülüyor." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ise, Macaristan Başbakanı Orban'ı burada görmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Yakın zamanda ülkenizi ziyaret ettim. Osmanlı eserlerine ama bil hassa şehitliklerimize gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı teşekkür ediyoruz. Bu Macar Kültür Evi'nin ülkelerimiz arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğine inanıyoruz. Pek çok dostluk projemiz var." diye konuştu.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Gerçekten Ömer beyin de vurguladığı gibi Türk ve Macar halkı arasında derin bir dostluk var. Bugün çoğu kişi bilmez Zigetvar ve Trabzon kardeş şehirlerdir. Çünkü birisi dünya ve insanlık tarihine adını yazdırmış Kanuni Sultan Süleyman'ın doğum yeri biri de ölüm yeri. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Macar Başbakanı Orban arasındaki dostluk da iki ülke arasındaki dostluğu farklı bir yere taşımaktadır. Macaristan'ın anayasası bile Kütahya'da konuk ettiğimiz kral Layoş tarafından yazılmıştır." şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Macar Kültür Merkezi'nden ayrılan bakanlar Çelik ve Bağış, gazetecilerin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü yolsuzluk ve rüşvet operasyonu hakkındaki soruların cevapsız bıraktı.
CİHAN

Macar Kültür Merkezi Macaristan Başbakanı'nın katılımıyla açıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×