LYS öncesi ve sonrası için altın öneriler

Zambak Yayın Grubu Sınav Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya, LYS sınavı öncesi adayların kalan süreyi kendi puan türündeki derslere daha fazla ağırlık vererek geçirmelerini önerdi. Sarıkaya, "Dershane ve okullarda yapılan çalışmaları...

LYS öncesi ve sonrası için altın öneriler
19 Haziran 2014 Perşembe 14:33

Zambak Yayın Grubu Sınav Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya, LYS sınavı öncesi adayların kalan süreyi kendi puan türündeki derslere daha fazla ağırlık vererek geçirmelerini önerdi. Sarıkaya, "Dershane ve okullarda yapılan çalışmaları yakından izlemek ve onlardan son taktikleri almak da yerinde olur." dedi.

Adayların kitapçıkların dağıtımından sınav başlangıcına kadar yapılan bütün uyarıları dikkatle dinlemeleri gerektiğini söyleyen Osman Sarıkaya, "Sınav kitapçığı baştan sona dikkatlice kontrol edilmelidir. Sınav öncesi yapacak kodlamalar dikkatlice yapılmalı ve konsantrasyon sağlanır sağlamaz soruların çözümüne geçilmelidir. Süreyi ekonomik kullanmaya dikkat etmek olmazsa olmaz önceliklerimizin başında gelmelidir." dedi. Çözülemeyen soruların üzerinde fazla zaman kaybetmeden diğer soruya geçilmesini vurgulayan Sarıkaya, şu tavsiyelerde bulundu:

"Yapabileceğiniz soruları çözdükten sonra kalan süreyi çözemediğiniz sorular için kullanmalısınız. LYS'de şu veya bu şekilde herhangi bir testi tercih etmek söz konusu olmadığı için önünüze gelen kitapçığa odaklanmanız başarınızı arttıracaktır. Sınav esnasında çok fazla su içmek sizi sıkıntıya sokabilir, bundan kaçınmakta fayda var. Süreyi sonuna kadar verimli şekilde kullanın şayet zamanınız kalırsa son 10 dakikayı kodlamaları kontrol ederek, geçirebilirsiniz. Sınav sonunda sınavınızın geçerli sayılabilmesi için gerekli bütün işlemleri yaparak sınav evraklarını eksiksiz bir şekilde teslim ediniz. Sınavların bitmesi her şeyin bittiği anlamına gelmiyor. Üniversite sınavını başarılı bir şekilde atlatan öğrenciler için önlerinde yeni bir hayatın ilk dakikaları başlıyor demektir. Aldığınız puan ölçüsünde tercihler yapabileceksiniz. Burada aldığınız puanın yüksek olması tercihlerinizi rahat yapmanızı sağlasa bile şayet kafanızda net bir üniversite ve tercih alanı oluşmamışsa tercihlerinizi rehber öğretmenlerinizle yapmanızda azami fayda var."

Tercih öncesi meslekler ve tercihler rehberinin okunmasının meslekler hakkında bilgi vereceğini aktaran Sarıkaya, şunları aktardı:

"Sahibi olacağınız için meslek ve üniversite tercihlerinizde karar vermeniz kolaylaşacaktır. Sırf yerleşme adına tercih yapmayınız, sizi mutlu etmeyecek bir mesleği seçmeniz halinde kazanmışken bir anlamda kaybetmiş olursunuz ki bunun anlamı sizin için iki yıl demektir. Bir yüksek öğretime yerleşmiş olduğunuz için bir sonraki yıl puanınızın kesileceğini asla hatırdan uzak tutmayın ve yanlış adım atmayın. Şayet aldığınız puan sizi tatmin edecek bir alana yerleşme imkânı tanımıyorsa gerekirse bir yıl daha şansınızı denemenizi öneriyoruz. Uzman öğretmenlerinizin desteği ile çok daha az puanlar almanıza rağmen daha güzel tercihler yapabileceğinizi asla unutmayınız, onların birikimlerinden ve tecrübelerinden istifade etmeyi ihmal etmeyiniz. Çevrenizde bazı bölümlere kayıt yaptıran ama daha sonra o bölümleri bırakarak ya da dondurarak tekrardan sınava giren arkadaşlarınız veya yakınlarınızın olduğuna pek çok kez şahit olmuşsunuzdur. Sizler de aynı hataları yapmayınız. Tercihlerinizle bir anlamda hayat tarzınızı da belirlemiş oluyorsunuz. Sizi yarı yolda bırakacak bir mesleği seçmeyin."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×