Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

Yemen Dışişleri Bakanı Mihlafi: "Husiler ile Salih güçlerinin müzakerelerde takındığı uzlaşmaz tavır ve varılan anlaşmaları uygulamamaları, akan kanın durmasını sağlayacak bir çözüme varılmasını engelledi"

Kuveyt'teki Yemen müzakereleri
23 Temmuz 2016 Cumartesi 22:58

Yemen Dışişleri Bakanı Abdulmelik el-Mihlafi, Husiler ile Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerin Kuveyt müzakerelerinde gösterdiği uzlaşmaz tavrın, taraflar arasında anlaşmaya varılmasını engellediğini söyledi.

Yemen Haber Ajansı SABA'ya göre, pazartesi günü Moritanya'da düzenlenecek 27. Arap Birliği Liderler Zirvesi öncesinde gerçekleştirilen Arap Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan Mihlafi, Yemen hükümetinin, siyasi sürecin Körfez girişimi, ulusal diyalog görüşmelerinde alınan kararlar ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2216 sayılı kararı uyarınca kaldığı yerden yeniden başlaması için çalıştığını söyledi.

"Husiler ile Salih güçlerinin müzakerelerde takındığı uzlaşmaz tavır ve varılan anlaşmaları uygulamamaları akan kanın durmasını sağlayacak bir çözüme varılmasını engelledi." diyen Mihlafi, önceki görüşmelerin 75 gün sürdüğünü ancak darbeci güçlerin uzlaşmazlığı ve vakit kazanma çabası nedeniyle hiç bir ilerleme kaydedilemediğini ifade etti.

Mihlafi, siyasi sürecin yeniden başlaması için atılması gereken adımların başında kentler ile devlet kurumlarından çekilme ve silahların tesliminin yer aldığını kaydetti.

Kuveyt'te Yemenli taraflar arasında 17 Temmuz'da yeniden başlayan müzakerelerde, pazartesi günü hükümet ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarını temsil eden heyetin, müzakerelerin ikinci turu için belirlenen gündem üzerinde anlaşamadığı belirtilmişti.
Yemen'deki tarafları temsil eden hükümet heyeti ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Salih yanlılarını temsil eden heyet arasında 70 gün devam eden müzakerelerin ilk turu, 15 Temmuz'da yeniden başlatılmak üzere 29 Haziran'da askıya alınmıştı.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×