Kütahya'da tarihe PVC kaplama

Tavşanlı ilçesinde uzun süredir çeşme olarak kullanılan tarihi sütun başı, şimdi de PVC ile kaplandı

Kütahya'da tarihe PVC kaplama
04 Şubat 2016 Perşembe 23:17

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Kemal Zeytinoğlu Caddesi'nde yer alan ve hala çeşme olarak kullanılan tarihi sütun başına PVC kaplama yapıldı.

arkeofili.com'da yer alan habere göre Tavşanlı ilçesi, Kemal Zeytinoğlu Caddesi, Odunpazarı Sokak’ta yer alan ve uzun süredir çeşme olarak kullanılan tarihi sütun başı, şimdi de PVC ile kaplandı. Etrafına ise çiviler çakıldı.

İyon düzeninde yapılmış ve tahminen yaklaşık MÖ. 4. yüzyıldan kalma sütunun başı önceden demir parmaklıklarla kaplıydı. Geçtiğimiz haftalarda ise demir parmaklıkların yerini PVC kaplama aldı.

İlk kez Antik Yunan uygarlıklarınca kullanılan İyon düzeni, daha sonrasında dünyanın birçok yerinde kullanılmaya başlanmıştı. Anadolu’nun güneybatı kıyılarındaki İyonya kolonilerinde gelişen bu düzen, Dor düzeninden daha sonra ortaya çıktı ve Dor düzenine göre daha karmaşık ve dekoratif bir niteliğe sahipti.

İyon sütunlarının en ayırt edici kısmı sütun başıdır. İyon sütun başlarında bir kağıt rulosuna veya koç boynuzlarına benzeyen, oyulmuş volütler bulunur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×