Kurtulmuş: Suriyelilere vatandaşlık verilmeyecek

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'na verilen arada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kurtulmuş: Suriyelilere vatandaşlık verilmeyecek
21 Mart 2016 Pazartesi 20:23

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığına geçeceği yönündeki iddiaları yalanlayarak, nitelikli çalışma imkanına sahip olanlara oturma izni verileceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığına alınacağına yönelik iddialarla ilgili, "2 milyon 700 bin Suriyeli sığınmacı var. Dolayısıyla bunların hepsinin vatandaşlığa alınması gibi bir çalışmamız yok. Ancak nitelikli çalışma imkanına sahip olanlarla ilgili bir takım çalışma izinleri çıkarttık, çıkartıyoruz. Ayrıca, belki bazılarıyla ilgili burada oturma izniyle ilgili çalışmalar yapılabilir." dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'na verilen arada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İŞLERİMİZİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye'nin terörize edilmeye çalışdığını söyleyen Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı:

"Normal yapmamız gereken işleri, atmamız gereken adımları atmamamızı sağlamaya çalışıyor. Biz de terörün bu iradesine inat, şiddetin bu iradesine inat, hem Hükümet olarak hem kamu kurum ve kuruluşları hem de milletin fertleri olarak yapmamız gereken işlerimizi, eksiksiz yapmaya devam edeceğiz ve atmamız gereken adımları da atacağız. Türkiye hedeflerinden şaşmayacak.

KORKMAYACAĞIZ, YILMAYACAĞIZ

Korkmayacağız, yılmayacağız, teröre alışmayacağız. Terörün bu ülkeyi terörize etmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Terör örgütlerini kategorize etmeden tüm Türkiye dostları, Türkiye'nin teröre karşı bu zorlu mücadelesinde yanında bulunmak durumundadır. Herkesin tüm bu saldırılarla birlikte Türkiye'nin yanında olduğunu açık bir şekilde ifade etmesi dostlarımızdan ortak beklentimizdir. Ümit ediyorum ki hep beraber kararlılık içinde terör örgütlerine gereken cevabı vereceğiz ve bu zor günler geride kalacaktır."

TÜRK VATANDAŞLIĞINA ALINMAYACAKLAR

Bazı medya organlarında Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığına alınacağına yönelik iddiaları da yalanlayan Kurtulmuş, şunları söyledi:

"2 milyon 700 bin Suriyeli sığınmacı var. Dolayısıyla bunların hepsinin vatandaşlığa alınması gibi bir çalışmamız yok. Ancak nitelikli çalışma imkanına sahip olanlarla ilgili bir takım çalışma izinleri çıkarttık, çıkartıyoruz. Ayrıca, belki bazılarıyla ilgili burada oturma izniyle ilgili çalışmalar yapılabilir."

VİZE SERBESTİSİ HAZİRAN AYINDA

Başbakan Yardımcı Kurtulmuş'un, AB ile varılan "sığınmacı" anlaşmasına ilişkin açıklamaları da oldu.

Schengen vizesinin kaldırılması için tüm hukuki düzenlemeleri nisan sonuna kadar yapacaklarını söyleyen Kurtulmuş, "Ümit ediyoruz ki yasa ve ilgili yönetmelikler değiştirildikten sonra haziran ayında vize serbestisi safhasına geçeceğiz ve yine ümit ediyoruz ki haziran ayında vize serbestisi meselesini halletmiş olacağız. Hükümet olarak kararlılığımız, 4 Mayıs'a kadar atılması gereken 35 hukuki adımın atılmasını sağlamak. Bu yasaları Meclis'e göndermek üzere çalışmalarımızı tamamlamış bulunuyoruz" değerlendirmesini yaptı.

VAATLERİN TAMAMI GERÇEKLEŞTİ

Kurtulmuş, bugün gönderilecek yasa tasarılarıyla birlikte, hükümetin seçim vaatlerinin tamamını gerçekleştirmiş olacağını dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×