Kurtulmuş: Bahoz Erdal bilgileri teyit edilebilir değil

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'a Bahoz Erdal'la ilgili bilgilerin 'teyit edilebilir olmadığı'nı söyledi

Kurtulmuş: Bahoz Erdal bilgileri teyit edilebilir değil
13 Temmuz 2016 Çarşamba 15:48

PKK'lı Bahoz Erdal'ın hayatta olduğuna dair El Cezire Arapça'nın iddiası, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'a soruldu. Kurtulmuş, "Şu an bizim elimizde olan bilgiler teyit edilebilir bilgiler değildir" dedi.

A Haber canlı yayınında soruları Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'a, Al Jazeera Arapça kanalında yayınlanan Bahoz Erdal'ın hayatta olduğuna dair haber soruldu. Farklı haber kaynaklarında farklı haberlerin yer aldığını ifade eden Kurtulmuş,  "Gelen bilgilerin bizim resmi kanallarla teyit edilebilmesi için hukuki olarak doğrulanabilir olması lazım. Dolayısıyla şu an bizim elimizde olan bilgiler teyit edilebilir bilgiler değildir" dedi. 

Kurtulmuş'un sözleri şu şekilde: "Bizim hükümet olarak resmi açıklama yapmamız için elimizde hukuki mesnetlerin olması lazım. İlk andan itibaren Bahoz Erdal'ın öldürüldüğüyle ilgili bir takım haber kaynaklarından  bilgiler geldi. Ama sayın Cumhurbaşkanımızın, sayın Başbakanımızın ve benim açıklamalarımızda biz, gelen bilgilerin teyide muhtaç olduğunu ifade ettik. Çünkü nihayetinde gelen bu bilgilerin bir kısmı istihbarat bilgileri, bir kısmı da bir takım haber kanallarının getirmiş olduğu bilgiler. Bu bilgilerin bizim resmi kanallarla teyit edilebilmesi için hukuki olarak doğrulanabilir olması lazım. Dolayısıyla şu an bizim elimizde olan bilgiler teyit edilebilir bilgiler değildir. Evet işte bugün olduğu gibi aksi yönde bir takım haber kanallarından da bilgiler geliyor. Biz bu bilgi teyit edildiği takdirde hiç şüphesiz anında bunu kamuoyuyla paylaşırız. Ama bugün itibariyle söyleyebileceklerimiz bundan ibarettir. Haber kanalları ve istihbarat kanallarından gelen bilgiler öldürüldüğü yönündedir. Aksine çok nadir olmakla birlikte, işte bugün olduğu gibi, aksine bilgiler de mevcuttur. Ama bizim net bir şey söylememiz için hukuki olarak bu sonucu doğrulayan bir takım delillere, mesnetlere ihtiyacımız var."

Kurtulmuş'un bu ifadelerinin ardından spiker, "Bizim kendi istihbarat kaynaklarından gelen haberler öldürüldüğü yönünde mi?" sorusunu yöneltti. 

Kurtulmuş, bu soruya da şöyle yanıt verdi: "Hiç kuşkusuz bizim istihbarat kaynaklarının da, çünkü bu istihbaratın alınmasının mevzu bahis olduğu alanın ne kadar karışık, ne kadar çetrefilli, ne kadar karmaşık olduğunu göz önünde bulundurursanız, bizim istihbarat birimlerimiz de farklı kanallardan bunları teyit etmeye çalışıyor. Onların aldığı bilgiler yönünde de bu bilginin, emarenin ortada olduğu, kuvvetli olduğu bilgisi var. Ama henüz teyit edilmiş bir bilgi değildir." 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×