Kürkçü: Türkiye ya özgür olacak, ya özgür olacak

Halkın Demokrasi Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, "Yeni bir toplum yeni bir düzen istiyoruz.

Kürkçü: Türkiye ya özgür olacak, ya özgür olacak
20 Ocak 2014 Pazartesi 01:53

Halkın Demokrasi Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, "Yeni bir toplum yeni bir düzen istiyoruz. Artık ok yaydan çıktı. Geri dönüş yok. Türkiye ya özgür olacak, ya özgür olacak” dedi.

HDP'nin Hatay Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkan adaylarının tanıtım gecesi İskenderun İsa Taş Plaza'da gerçekleştirildi. Aday tanıtım gecesine katılan Kürkçü, Türkçe ve Kürtçe yaptığı konuşmasında, “Herkes başı dik onurluca kendi varlığından ve inancından korkmadan, herkes özgür bir hayat yaşasın diye varız, ne pahasına olursa olsun bu özgürlük için mücadele edeceğiz, Gezi'de hayatını kaybeden Antakyalı gençler için bu mücadele vereceğiz. Yeni bir toplum yeni bir düzen istiyoruz. Artık ok yaydan çıktı. Geri dönüş yok. Türkiye ya özgür olacak, ya özgür olacak” diye konuştu.

Önce halkların kendi bilincine varacağını vurgulayan Kürkçü, "Arap'a Arap, Türk'e Türk, Kürt'e Kürt, Ermeni’ye Ermeni, Süryani’ye Süryani, Çerkez'e Çerkez diyeceğiz önce. Halklar kendi bilincine varacaklar, kendi kimliklerinin sahibi olacaklar. Hakları önce eşit olacak sonra kardeş olacak, yok öyle ağabeylik. Biz kimsenin ağabeyi değiliz. Her özgürlük vaadi, daha çok baskıyla, her açılım vaadi daha çok kapanışla gerçekleşmişse Türkiye’nin karnı bu masallara tokdur artık” şeklinde konuştu.

"MİT RUTİN OLARAK SİLAH KAÇAKÇILIĞI YAPIYOR"

Kürkçü, basın mensuplarının sorusu üzerine yaptığı açıklamasında, "Adana Valiliği bu TIR'ların MİT'e ait olduğunu ve rutin görevini yaptığını söylemiş. Benim bu konuda anladığım şu ki MİT rutin olarak silah kaçakçılığı yapıyor. Bunu eğer bir vali soruşturmaya gerek duymuyorsa, MİT bu şekilde Türkiye’nin hiçbir kurumunun hiçbir yasanın denetimi altında olmadan Suriye’ye silah taşıyorsa, Türkiye niçin komşuları ile barış içinde değildir diye hiç kimse sormasın, merak etmesin besbelli devletimiz bir savaşa bir yangına körükle gidiyor, bundan ötürü Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin derhal hesap vermesi gerektiği görüşündeyim. Partimiz de bu konunun takipçisidir” dedi. CİHAN

Kürkçü: Türkiye ya özgür olacak, ya özgür olacak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×