Kurdukları e-ticaret siteleri üzerinden dolandırıcılık yapan çete çökertildi

Bursa Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından bilişim çetesine yönelik düzenlenen operasyonda 14 kişi gözaltına alındı.

Kurdukları e-ticaret siteleri üzerinden dolandırıcılık yapan çete çökertildi
11 Mart 2014 Salı 12:08

Bursa Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından bilişim çetesine yönelik düzenlenen operasyonda 14 kişi gözaltına alındı. Çete üyelerinin kurdukları e-ticaret internet siteleri üzerinden tanınmış markalara ait cep telefonlarını değerinin altında göstererek satış yaptıkları, buna rağmen daha düşük fiyattaki telefonları vatandaşlara gönderdikleri ortaya çıktı.

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bazı kişilerin kurdukları internet siteleri üzerinden vatandaşları dolandırdıkları yönündeki şikayetlerin artması üzerine harekete geçti. Düzenlenen operasyonda 14 kişi gözaltına alındı. Zanlılar, 'Suç İşlemek İçin Örgüt Kurmak ve Yönetme, Kurulan Örgüte Üye Olma, Bilişim Sistemlerinin, Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık, Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme' iddiasıyla gözaltına alındı.

Örgüt kurucusu ve lideri olan zanlının 4 adet internet sitesi vasıtasıyla internet sitelerindeki ürünleri pazarlama hizmeti veren bir çağrı merkezinin sahibi olduğu ortaya çıktı. Bursa Emniyet Müdürlüğü’nden operasyonla ilgili yapılan açıklamada, "Bu internet siteleri üzerinden piyasada marka değeri kazanmış firmalara ait cep telefonları ile elektronik ürünlerin piyasa değeri altında reklamlarını yapmak suretiyle piyasada geniş bir kitleye ulaşarak yüksek miktarda talep topladığı, daha sonra belirtilen siteler üzerinden satış işlemi gerçekleştirilen ürünlerin yerine piyasa değeri çok daha düşük olan ve marka model itibariyle daha kalitesiz ürünler gönderdikleri belirlendi. Bu kişiler, aldıkları talep üzerine bazen hak sahibi vatandaşlara hiçbir ürün göndermedikleri, ürün satışı yaptıkları müşterilerin geri dönüş yaptıklarında yine bu şahıslara mağduriyetini bildirdikleri tespit edilmiştir. Ancak çağrı merkezi çalışanlarının çeşitli oyalama taktikleri kullanarak ‘Ürün siparişlerinde karışıklık olduğu, kargoların veya maillerin karıştığı, şu an yoğunluktan dolayı yaşanan mağduriyetin en kısa zamanda giderileceği’ gibi bahaneler gösterilerek müşterilere geri ödeme yapılmadığı bu sayede haksız menfaat elde ettikleri tespit edilmiştir. Konu ile ilgili olarak Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda yakalanan 14 şüpheli şahıs, haklarında düzenlenen tahkikat evrakları ile birlikte adli makamlara sevk edilmiştir." Zanlılardan çete lideri olduğu ileri sürülen A.S. isimli kişi tutuklanırken 3 zanlı adli kontrol şartıyla diğer 10 zanlı da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

'ÖNCE SİTENİN GÜVENİRLİLİĞİNİ ARAŞTIRIN'

Bursa Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, vatandaşların e-ticaret sitelerinde yaptıkları alışverişlerde, öncelikle sitenin güvenilirliği ve fiyat ölçeklerinin makul olması ile ilgili ikincil araştırmalar yapmaları gerektiği dile getirildi. Açıklamada, şu uyarılara yer verildi: "Söz konusu sitelerle ilgili şikayetleri, arama motorları vasıtasıyla alışveriş öncesi kontrol etmeleri lazım. Fiyatı olağan dışı düşük gösterilen ürünlerle ilgili piyasa fiyatları üzerinden araştırma yaparak aradaki orantısızlık derecesini göz önünde bulundurmaları gerekir. Herhangi bir şekilde özellikle kapıda ödeme yöntemi kullanılarak, faturasız, irsaliyesiz gönderimi yapılan ürünlerle ilgili daha dikkatli davranmaları gerekmektedir." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×