Kurban dağıtımında din ayrımı yapmayın

Kurban bir ibadet olduğu için ırk ayırımı yapılamaz. Hangi milletten, ırktan olursa olsun ihtiyaç sahibi kimselere dağıtılabilir.

Kurban dağıtımında din ayrımı yapmayın
07 Eylül 2016 Çarşamba 11:37

Kur'an Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz, kurban etinin dağıtımında ırk ve din ayrımı yapılamayacağını belirterek, "Kurban, hangi milletten, ırktan olursa olsun ihtiyaç sahibi kimselere dağıtılabilir. Din ayrımı da yapılmaz." dedi.

Yavuz, kurban kesmenin en eski ibadetlerden biri olduğunu, özellikle İslam dininde kurbana büyük önem verildiğini söyledi.

Herkesin kurban kesmekle mükellef olmadığını ifade eden Yavuz, şunları anlattı:
''Hanefi mezhebine göre kurban kesmek vaciptir, yani kesilmesi zorunludur. Dini anlamda zengin olan Müslüman fertlerin bu ibadeti yapması gerekir. Zekat vermek zorunda olan her Müslüman Kurban Bayramı günlerinde de bu zenginliğini devam ettiriyorsa mutlaka kurban kesmesi gerekir. Hanefiler dışındaki mezheplerde sünnettir, vacip değildir. Ama kesilirse sevabı büyüktür. İmkanı olanlara sünnettir. Kesecek kadar maddi imkanı olan herkes kurban kesmelidir."
Yavuz, kurbanın Allah rızası için besmele ve tekbir getirerek kesildikten sonra önce hisselere ayrılması gerektiğini dile getirdi.

Kurban etinin üçte ikilik kısmının dağıtılacağını aktaran aktaran Yavuz, ''Kurban etinin ayrılmasının ardından hisse sahipleri, sahip oldukları kurbanın 3'te birini kendi evlerinde, çoluk çocuğuna yemesi için bırakır. 3'te birini akraba, dostlarına ayırır. 3'te birini de ihtiyacı olan kişilere dağıtmalıdır. Bu şekilde olduğu takdirde daha uygun olur.'' diye konuştu.

''Irk, din ayrımı yapılmaz''

Yavuz, ihtiyaç sahiplerinin evine yılda bir kez de olsa et girmesinin önemli olduğunu dile getirdi.
Kurban etlerinin dağıtımında ayırım yapılmaması gerektiğini vurgulayan Yavuz, şunları kaydetti:
''Kurban etleri dil, din, ırk ayrımı yapılmadan dağıtılabilir. Kurban bir ibadet olduğu için ırk ayırımı yapılamaz. Hangi milletten, ırktan olursa olsun bunu ihtiyaç sahibi kimselere dağıtabilir. Din ayrımı da yapılmaz. Komşularınız arasında Yahudi, Hristiyan gibi gayrimüslimler varsa kesilen kurban etinden bunlara da ikram edilebilir. Komşuluk hukuku açısından bu çok önemlidir. Yeter ki vereceğin kişi ihtiyaç sahibi olsun. Dağıtılacak kişiden Müslüman olma şartı aranmaz.''


Etiketler; #Et #Kurban

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×