Kurban Bayramı'nda 1,5 milyon kişiye ulaşacak

Türk Kızılayı, bu yıl yurt dışında 30 ülkede gerçekleştireceği kurban organizasyonunda, yaklaşık 52 bin hisse kurban kesmeyi hedefliyor.

Kurban Bayramı'nda 1,5 milyon kişiye ulaşacak
16 Ağustos 2016 Salı 12:01

Türk Kızılayı'nın geleneksel hale gelen Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası'nda bu yıl 52 bin hisse kurban kesilerek, 1,5 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Türk Kızılayı Basın Biriminden yapılan açıklamaya göre, bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası'nda 30 ülkede yaklaşık 52 bin hisse kurban kesilmesi hedefleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, hem yurt içinde hem yurt dışında Kurban Bayramı bereketinin yaşanması için büyük bir seferberlik başlattıklarını kaydetti.

Yardım sevenlerin verdiği vekaletlerle alınan kurbanların, İslami şartlara uygun kesileceğini vurgulayan Kınık, kurban etlerinin Et ve Süt Kurumu'nun tesislerinde hijyenik şekilde konserveye dönüştürüleceğini, bu yöntem sayesinde kurban etlerinin yıl boyunca sağlıklı şekilde ihtiyaç sahipleri tarafından tüketilebileceğini aktardı.

Kınık, "Yurt içinde kesilen kurbanlardan yaklaşık 400 bin kutu kavurma yapılacak. Bunlar ihtiyaç sahiplerine yıl boyu dağıtılacak. Yurt dışında kesilip parçalara ayrılan kurbanlıkları da düşündüğümüzde Türk Kızılayı Kurban Bayramı'nda 1,5 milyon kişiye ulaşacak."
değerlendirmesinde bulundu.

Türk Kızılayı'nın insani yardım ve iyilikte sınır tanımadığını, bu yıl yurt dışında 30 ülkede kurban organizasyonu gerçekleştireceklerini aktaran Kınık, kurban organizasyonunda yaklaşık 52 bin hisse kurban kesmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Kampanyayı Balkanlarda 7, Afrika'da 11, Güney Asya ve Kafkaslarda 5 ve Orta Doğu'da ise 4 ülkede gerçekleştireceklerini belirten Kınık, bu sene yurt dışı faaliyetlerinde geçen yıla göre yüzde 50 artış öngördüklerini bildirdi.

Kerem Kınık, "Vekaletini Kızılay'a verecek vatandaşlarımız için ücretler, yurt içinde 740 lira, yurt dışında 475 lira olarak belirlendi. Türkiye'de Et ve Süt Kurumu'na ait 5 kombinada kesim yapmayı hedefledik. Bu kesimleri Türkiye'de ve yurt dışında gerekli İslami şartları yerine getirerek gerçekleştiriyoruz. Kızılay'a vekalet verenler güven içinde, gönül rahatlığıyla hem dini vecibelerini yerine getiriyor hem de ihtiyaç sahiplerine yardım ediyorlar." bilgisini verdi.

Kurban sahiplerine teşekkür mektubu ve DVD gönderilecek

Türk Kızılayı'nın "Kurban'da Kızılay Modeli" ile hayırseverler kurban ibadetlerini amacına ve kuralına uygun olarak kolaylıkla yerine getirebilecek. Bu model sayesinde kurbanlıklar, Et ve Süt Kurumu veterinerleri tarafından seçilerek, kurumun modern kombinalarında İslami usullere göre vekalet sahiplerinin isimleri okunarak, bayramın ilk üç günü kesilecek. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlerde din görevlileri, veterinerler ve noter de hazır bulunacak. Kurban etlerinden elde edilecek kavurma, konserve haline getirilerek, 800 gramlık 400 bin teneke kutuya konulacak. Kavurma konserveleri Kızılay şubeleri aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Kurban döneminin ardından Türk Kızılayı, her vekalet sahibine tüm süreçlerin kayıt altına alındığı bir DVD ile teşekkür mektubu gönderecek.

Bu arada kurban ibadetlerini Türk Kızılayı vasıtasıyla yerine getirmeyi isteyen vatandaşlar, bankalardaki Kızılay bağış hesaplarını, Türk Kızılayı şubelerini, PTT şubelerindeki Kızılay Posta Çeki hesabını, 168 ücretsiz çağrı merkezini ya da "www.kizilay.org.tr" internet adresini kullanarak vekalet verebilecek.

Vekalet sahipleri, ödemelerini kredi kartı aracılığıyla gerçekleştirebilecek, taksit imkanından yararlanabilecek.

Yurt dışındaki vatandaşlar ise Kızılay'ın internet sayfası üzerinden bağış menüsünü kullanarak online ödeme yapabilecek. Ayrıca "0090 312 458 30 00" numaralı telefondan Kızılay'ın ücretsiz danışma ve bağış hattını arayarak, uluslararası kredi kartı ile vekalet bedelini ödeyebilecek.
Vatandaşlar, Almanya'daki Ziraat bankalarının Kızılay hesap numarası aracılığıyla da kurban vekalet bedelini ödeyebilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×