Kuraklık çiftçiyi yağmurlama sistemine yöneltti

Kış yağışlarından umduğunu bulamayan ve kuraklık endişesiyle birlikte yer altı sularında da seviye düşüşü korkusu yaşayan Elbistan çiftçisi, umudunu yağmurlama sistemine bağladı.

Kuraklık çiftçiyi yağmurlama sistemine yöneltti
18 Nisan 2014 Cuma 13:33

Kış yağışlarından umduğunu bulamayan ve kuraklık endişesiyle birlikte yer altı sularında da seviye düşüşü korkusu yaşayan Elbistan çiftçisi, umudunu yağmurlama sistemine bağladı. Tarlasına yağmurlama sistemi kurmak isteyen onlarca çiftçi, Pankobirlik ve özel sektör firmalarında yoğunluk oluşturdu.

Türkiye’nin 4. büyük ovası olan Elbistan Ovası’nda son yılların en kurak dönemlerinden biri yaşanıyor. Kış ve ilkbahar yağışlarının yetersiz olmasının yanı sıra bölgede kurulu bulunan kömür ocaklarını susuzlaştırmak için yeraltından çekilen su miktarı her geçen gün artıyor ve buna bağlı olarak da su seviyesi her geçen gün düşüyor. Bu durum tarlasını sondaj kuyularından çektiği suyla sulayan bölge çiftçisini de kara kara düşündürüyor. Kıraç arazilerindeki hububatı büyük ölçüde zarar gören çiftçi ise sulak alanlardaki ekinlerini kurtarmak ve susuz kalmasını önlemek için farklı yöntemlere başvuruyor. Çiftçinin bu konudaki ilk tercihi ise yağmurlama sistemi oldu. Çok sayıda çiftçi, Pankobirlik ve özel sektör firmalarından yağmurlama sistemi talebinde bulundu. Sadece Pankobirlik’ten Elbistan çiftçisine satılan yağmurlama sisteminin kilometrelerce uzunluğa ulaştığı bildirildi.

Çiftçiler yağmurlama sistemi kurmak için bankaların sunduğu kredi ve kamu kurumlarının hibe desteğine ihtiyaç duyuyor. Bölge çiftçisi, kurulum için ciddi rakamlar gerektiren yağmurlama sistemleri için bu yöntemi tercih ediyor. Doğan Mahallesi’nde çiftçilik yapan Beyhan Ceran, son dönemde yaşanan kuraklık nedeniyle tarımsal üretimin olumsuz etkilenmesinden endişe ettiklerini ve mecburen yağmurlama sistemi kurdurmak mecburiyetinde kaldıklarını söyledi. Mahsullerinin kurumaması ve verimin düşmemesi için ekili arazileri sulama yoluna başvurduklarını anlatan Ceran, “Buğday, ayçiçeği, pancar ve mısır ekili alanlarımızı sulamak zorundayız. Yağmur zaten yağmadı. Yeraltından çektiğimiz su ile tarlalarımızı suluyoruz. Su seviyelerinde ciddi düşüşler var. Kuyulardan çektiğimiz su, salma yöntemle tarlalarımızı sulamaya yetmeyecek. Daha az su kullanarak ürünlerimizi kurtarmak için yağmurlama sistemi kurduruyoruz.” dedi.

Yağmurlama sisteminin çiftçi için büyük bir külfet olduğunu da hatırlatan Ceran, “Yağmurlama yapmazsak düşük ürün alacağız. Mecburen bu yola başvurmak zorunda kaldık. Çiftçilerimizin büyük bölümü sıkıntı yaşıyor. Bizler de alternatif sulama yöntemi olarak yağmurlama yapmak zorunda kaldık. Bunun da külfeti ve masrafı var. Maddi olarak bizi zorluyor. Bunu da yapmasam o kadar emeğim boşa gidecek. Mahsulümüzü çıkarmak için mecburen yağmurlama yapıyoruz. 15-20 bin lira arasında bir masraf ettik. Yarısını hibe aldık, yarısını da bankadan kredi çektik. Bu sistemle suyumuz azalsa da tarlalarımızı sulayabileceğiz. En azından bu yılı kayıpsız atlatma umudumuz var. Bölgemizdeki birçok çiftçi, tarlasına yağmurlama sistemi kurmak için başvuru yaptı.” şeklinde konuştu.

BAŞKAN BULUT: VAHŞİ SULAMADAN VAZGEÇİLMELİ

Bölgedeki ekili alanlarda bazı çiftçilerin kuraklık nedeniyle ürünlerini sulama yoluna gittiğine işaret eden Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut imkânı olan çiftçilere vahşi sulamadan vazgeçme çağrısında bulundu. Başkan Bulut, “Bu yıl yaşadığımız kuraklık, suyumuzu verimli ve idareli kullanmamızın önemini bir kez daha ortaya çıkardı. İmkânı olan çiftçilerimizin vahşi sulama denilen salma su yönteminden vazgeçip yağmurlama veya damlama sulama sistemlerine geçmesi gerekiyor. Son teknoloji sulama sistemlerini kullanalım. Kurulumu çiftçimiz açısından külfetli olsa da bu tür sulama sistemlerine devletimiz zaten yüzde 50 hibeli krediler veriyor. Bunlardan faydalanarak acilen damlama veya yağmurlama sulama sistemine geçmeliyiz. Yoksa zaten yetmeyen suyumuz bizi daha fazla zarara uğratacak.” ifadelerini kullandı. CİHAN

Kuraklık çiftçiyi yağmurlama sistemine yöneltti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×