Kumluca'da 15. Tarım ve Seracılık Bayramı 'Yörük Göçü' ile başladı

Antalya'nın Kumluca ilçesinde, bu yıl 15.'si düzenlenen Tarım ve Seracılık Festivali’nde yapılan temsili 'Yörük Göçü' binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yörüklerin günlük hayatlarında kullandıkları araç gereçlerle...

Kumluca'da 15. Tarım ve Seracılık Bayramı 'Yörük Göçü' ile başladı
30 Nisan 2014 Çarşamba 19:13

Antalya'nın Kumluca ilçesinde, bu yıl 15.'si düzenlenen Tarım ve Seracılık Festivali’nde yapılan temsili 'Yörük Göçü' binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yörüklerin günlük hayatlarında kullandıkları araç gereçlerle yapılan temsili Yörük Göçü'nü binlerce Kumlucalı caddelerden izledi.

Hükümet Konağı önünde başlayan Yörük Göçü, binlerce kişinin alkışları arasında Karatepe Stadı’na kadar devam etti. Yöresel kıyafetleriyle göçe katılan vatandaşlar günlük hayatta kullandıkları malzemeleri, koyun, keçi, deve, at ve eşekleriyle Yörük Göçü'nü canlandırdı.

Kumluca 15. Tarım ve Seracılık Festivali'nin resmi açılışı, Cumhuriyet Meydanı'nda protokol üyeleri tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı. Buradaki törenin ardından Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Gürcan Yıldırım, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Başdaş, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan kortej Karatepe Stadyumu'na kadar yürüdü. Stadyumda kurulan Yörük Çadırı'nda da temsili Yörük düğünü ve gelin indirme töreni gerçekleştirildi.

Toplumun ortak kültür değerlerini yaşatmanın milleti yaşatmak olduğuna değinen Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, yüreklerin bir attığı, kültürel değerlerin korunduğu sürece gelenek ve göreneklerin devamlılığının sağlanacağını ifade etti. Çetinkaya, başta şenlik olarak yola çıkan ve ilerleyen yıllarda katılım yelpazesinin genişlemesiyle bunun festivale dönüştüğünü belirtti.

CİHAN

Kumluca'da 15. Tarım ve Seracılık Bayramı 'Yörük Göçü' ile başladı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×