Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 'kazılar için ödenek' açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakanlar Kurulu kararı ile yürütülen 160 kazı çalışması ve 200’e yakın bilimsel ve kurtarma amaçlı yapılan kazı çalışmalarına 27 milyon destek ayırdı. Bakanlıktan yapılan açılamada, ödeneksizlik...

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 'kazılar için ödenek' açıklaması
17 Temmuz 2014 Perşembe 12:33

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakanlar Kurulu kararı ile yürütülen 160 kazı çalışması ve 200’e yakın bilimsel ve kurtarma amaçlı yapılan kazı çalışmalarına 27 milyon destek ayırdı. Bakanlıktan yapılan açılamada, ödeneksizlik nedeniyle devam edemeyen kazı çalışmasının bulunmadığı bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, üniversitelerin eğitim öğretim döneminin sona ermesiyle başlayan kazı sezonuyla birlikte, bilimsel heyetler ve müze müdürlüklerince 2014 yılında gerçekleştirilecek kazı çalışmalarına bakanlık tarafından sağlanan ödeneklerin ilgili kazı çalışmalarında kullanılmak üzere il kültür ve turizm müdürlükleri ile müze müdürlüklerinin hesaplarına aktarılması işlemleri tamamlandı.

Yaklaşık 27 milyon lirayı bulan 2014 yılı ödeneklerinin kullanımında il kültür ve turizm müdürlükleri ile müze müdürlükleri harcamada yetkili kılınırken, ödeneksizlik nedeniyle başlamayan kazı çalışması bulunmuyor. Bütçe imkânları çerçevesinde, desteklenmeye devam edilmesi öngörülen çalışmalar kapsamında 160’a yakın Bakanlar Kurulu kararlı kazı yanında, müze müdürlüklerince de yıl içinde 200’ün üzerinde bilimsel katılımlı ya da kurtarma kazısı gerçekleştirilmesi planlanıyor.

    "KALKINMA AJANSLARINDAN KAZI ÇALIŞMALARINA DESTEK"

    Bakanlık tarafından verilen ödenekler yanında ilgili bilim kuruluşları ya da sponsorlarca desteklenen kazılar bu sayede mali imkanlarını artırırken, daha uzun süreli çalışma yürütmek de mümkün olabiliyor. Özellikle neredeyse her bölgede var olan Kalkınma Ajansları’nın kazı çalışmaları kapsamındaki rölöve, restorasyon projelerine büyük destekler vermesi kazı heyetlerinin bu alanda projeler üretmesine de teşvik niteliği taşıyor.

    Bu kapsamda, 2013 yılında Knidos Antik Kenti’nde tiyatronun rölöve ve restorasyon projeleri için Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Kelenderis Antik Kenti’nde liman hamamı olarak bilinen yapının rölöve, restorasyon projeleri için ise Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından büyük destek sağlanmıştı. Mardin Müzesi tarafından Dara Antik Kenti ve Mor Yakup Kilisesi için hazırlanan projelerin ise Dicle Kalkınma Ajansı’na sunulması için çalışmalar yürütülüyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×