Kruvaziyer limanı için ön araştırma desteği alınacak

Güney Ege Kalkınma Ajansı 2013 Doğrudan Faaliyet Desteği’ne 'Fethiye Kruvaziyer Projesi Fırsat Analizi Projesi' ile başvuran Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası(FTSO) destek almaya hak kazandı.

Kruvaziyer limanı için ön araştırma desteği alınacak
22 Ocak 2014 Çarşamba 19:13

Güney Ege Kalkınma Ajansı 2013 Doğrudan Faaliyet Desteği’ne 'Fethiye Kruvaziyer Projesi Fırsat Analizi Projesi' ile başvuran Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası(FTSO) destek almaya hak kazandı. Bu proje ile birlikte son bir yıl içinde FTSO'nun 4 projesi mali destek destek almaya hak kazandı.

    GEKA'dan alınacak 66 bin 200 TL'lik destekle Fethiye'ye yapılması düşünülen kruvaziyer limanının ekonomik, mali, sosyal tüm yönleri ile analizini yapacak proje hazırlanacak. Proje sonunda Fethiye'de kruvaziyer limanının yapılıp yapılmamasına ilişkin nesnel veriler ortaya çıkacak.

    Konuyla ilgili açıklama yapan FTSO Başkanı Akif Arıcan, proje kapsamında Fethiye’ye gelen nitelikli turist sayısının ve deniz turizmi ile ilgili yatırımların çekiciliğinin arttırılacağını söyledi. Bu bağlamda bir araştırma ve planlama çalışması yapılacağını anlatan Arıcan, projede danışmanların desteği ile Fethiye Kruvaziyer Limanı'nın yapılacağı yerin tespiti coğrafi olarak belirleneceğini kaydetti. Arıcan, "Limanın alt ve üstyapı nitelikleri karşılaştırma çalışması yapılacak ve limanın; pazarlama ilkeleri, mali ve ekonomik olarak ön yapılabilirliği Fethiye kruvaziyer limanı pazarlama stratejisi ile birlikte ortaya konacak. Proje dahilinde paydaşların ve sektör temsilcilerinin katılımı ile Fethiye’nin kruvaziyer potansiyeli üzerine bir çalıştay düzenlenecek. Kruvaziyer turizmi konusunda uzman kişilerin desteği ile ortalama 70 paydaşın katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayın ve yapılan çalışmaların sonuçları ile “Fethiye Kruvaziyer Liman Çalışması Sonuç Raporu” hazırlanıp, hem konu ile ilgili potansiyel yatırımcılara hem de ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilecek.Bu konuda GEKA tarafından odamıza 66 bin 200 TL hibe verilecek. Bu hibe ile GEKA'dan 1 yıl içerisinde 4 projemizi onaylatmış oluyoruz. Umut ediyorum Fethiye için güzel çalışmalara imza atacağız." dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×