Köylülere defne üretimiyle ilgili uygulamalı eğitim verildi

Mersin’in Silifke Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Çamlıbel köyünde vatandaşlara defne üretiminde kalite artırımına yönelik uygulamalı eğitim verildi.

Köylülere defne üretimiyle ilgili uygulamalı eğitim verildi
24 Ocak 2014 Cuma 14:23

Mersin’in Silifke Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Çamlıbel köyünde vatandaşlara defne üretiminde kalite artırımına yönelik uygulamalı eğitim verildi.

Orman köylüsüne verilen üretimde kaliteyi artırmayı sağlamaya yönelik bilgilendirme toplantısına Kaymakam Fatih Damatlar, Mersin Orman Bölge Müdür Yardımcısı Nurettin Bozdemir, Silifke Orman İşletme Müdürü Mustafa Aslan ve defne alımı yapan fabrika işletmecilerinin yetkilileri katıldı.
Defne ağaçlarının bulunduğu alanda yapılan eğitimde köylülere, defnenin yöre açısından önemi, kesim tekniği, kurutulması, depolanması ve nakliyesi konusunda bilgi verildi.

Kaymakam Damatlar, Türkiye'deki en kaliteli defnelerinin Silifke yöresinde yetiştiğini söyledi.
Damatlar, “Defne, bölgemizde gerçekten çok önemli bir gelir kaynağı, önemli bir çevre unsurudur. Bizden sonraki kuşaklara da iletilmesi, korunması gereken hem ekonomik hem de bir çevre değeridir. Eski mitolojide kralların, kraliçelerin başlarındaki taçlarda defneyaprağı vardır. 3-4 parçalık bir defne et yemeklerine müthiş bir lezzet verir. Ekonomik getirisi çoktur. Allah’ın sunmuş olduğu güzel bir fırsattır.” şeklinde konuştu.

SİLİFKE BÖLGESİNDE 80 BİN TON DEFNE BULUNUYOR
Silifke Orman İşletme Müdürü Mustafa Aslan, odun dışı orman ürünlerinin envanter çalışmalarında hem miktar hem de ekonomik değer açısından önemli bir yere sahip olan defne sahalarından başlandığını aktardı.
Tarsus, Silifke, Mersin ve Erdemli müdürlüklerine bağlı 11 işletme şefliğinde envanter çalışmalarının tamamlandığını dile getiren Aslan, “13 bin hektarlık defne sahasında, başta otlatma baskısı olmak üzere sosyal sorunların ortadan kalkması ve korumanın tam olarak yapılması durumunda yararlanılabilecek yaklaşık 8 bin ton potansiyel defne sürgünü serveti bulunmaktadır. Bunun yaklaşık 4 bin 500 tonu ise Uzuncaburç Orman İşletme Şefliğimizde yer almaktadır.” dedi.

Odun Dışı Ürün ve Hizmetler İl Şube Müdürü Gökhan Şener ise odun dışı orman ürünlerinin üretiminde; kesim tekniği, kurutulması, depolanması ve nakliyesinde süre gelen yanlış uygulamaların düzeltilmesi ile birlikte kalitenin de artacağını vurguladı. Aslan, kalite artışını sağlamaya yönelik çalışmalara, defne başta olmak üzere, harnup, biberiye, kekik, adaçayı, sumak, mersin, laden, sandal, soğanlı bitkiler gibi birçok türde devam ettiğini kaydetti.
CİHAN

Köylülere defne üretimiyle ilgili uygulamalı eğitim verildi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×