Köy okullarını gezip deneyleri yerinde gösteriyorlar

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Cumhuriyet Ortaokulu tarafından “Bilimin Işığı Sarsın Okulları” adında proje hazırlandı. Proje kapsamında köy okullarına gidiliyor ve buradaki öğrencilere Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri ve Fen Bilimleri...

Köy okullarını gezip deneyleri yerinde gösteriyorlar
13 Haziran 2014 Cuma 16:08

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Cumhuriyet Ortaokulu tarafından “Bilimin Işığı Sarsın Okulları” adında proje hazırlandı. Proje kapsamında köy okullarına gidiliyor ve buradaki öğrencilere Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri ve Fen Bilimleri öğretmenleri tarafından bilim merkezi deney setleri de kullanılarak eğlenceli, müfredat ile ilişkilendirilmiş deneyler yapılıyor. Projenin amaçları arasında toplumda bilim kültürü kazandırma, fen dersine ve bilime karşı olumlu tutum geliştirme bulunuyor. Bu yıl pilot olarak Müdür Yardımcıları Okan Topaloğlu, Cengiz Baysal, Fen Bilimleri Öğretmeni Şenol Yıldız ve öğrenciler Ecenaz Memiş, Yağmur Yiğit, Kaan Karaağaçlı, Mustafa Arı, Bayramcan Aydemir, Ümmühan Ayaz, Sıla Çakır, M. Furkan Tosun, M. Fatih Tosun, Elif Arslan, Hasan Aydemir, Tunahan Karakaya, Ada Kart ile Kurtlar Ortaokulu, Süleyman Demirel İmam Hatip Ortaokulu, Süleyman Demirel Ortaokulu ve Çayırlı Yüksel Balcı Ortaokulu ziyaret edildi.

Proje Koordinatörü Fen Bilimleri Öğretmeni Şenol Yıldız konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında “ Daha önceki yıllarda sponsorlar aracılığıyla bilim merkezi deney setleri temin etmiştik. Bu deney setlerinin bir kısmını Ereğli Sanayisinde yaptırmıştık. Kendi öğrencilerimizle müfredatla ilişkilendirilmiş ve farklı öğrenme metotlarını içeren etkinlikler, deneyler yapıyorduk. Okulumuzda bilime ilgili, deneylere hâkim 20 öğrenci seçtik ve istedik ki bu öğrencilerimizle köylere gidelim, deney setlerimizi götürelim, bilgilerimizi tecrübelerimizi paylaşalım, zümrelerimizle tanışalım. Hem, gönül köprüleri kuralım, hem de deney setlerimizden köydeki öğrencilerimizde istifade etsin, istedik." dedi.

Haziran 2016’na kadar tüm köy ortaokullarını en az iki kere ziyaret etmeyi hedeflediklerini belirten Yıldız,"Proje kapsamında öğrencilerimizdeki değişim akademik verilerle takip edilecektir. Ayrıca projenin devamlılığı için web sitesi kurulması hedeflenmiştir. Devletimizin 2023 vizyonu kapsamında her ile bir bilim merkezi kazandırmak var. Ayrıca 2013 te değişen yeni fen programının ‘Benimsenen Yöntemler ve Strateji’ başlığında ‘...öğrencilerin fen bilimleri alanındaki bilgiyi anlamlı ve kalıcı olarak öğrenmelerini sağlamak için informal öğrenme alanlarından da (bilim, sanat müzeleri ve vb gibi) faydalanılır’ denilmektedir. Yaptığımız çalışmanın bu anlamda faydalı olacağına inanıyoruz. Projeye Okul Müdürümüz Kenan Okan ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Naci Kılıç destek veriyorlar ve bizi teşvik ediyorlar. Gittiğimiz köylerde de öğrencilerimizin çok ilgili olduğunu gördük.” diye konuştu.

CİHAN

Köy okullarını gezip deneyleri yerinde gösteriyorlar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×