"Kötü karne, o çocuğun işe yaramaz, aptal, tembel olduğu anlamına gelmez"

Siirtte eğitim yılını yarılayan yaklaşık 96 bin öğrenci, karnelerini aldı. Kimi iyi puanlarla kimi de düşük puanlarla eve dönen öğrencilere velilerinin vereceği tepkiler hayati önem taşıyor.

24 Ocak 2014 Cuma 19:38

Siirtte eğitim yılını yarılayan yaklaşık 96 bin öğrenci, karnelerini aldı. Kimi iyi puanlarla kimi de düşük puanlarla eve dönen öğrencilere velilerinin vereceği tepkiler hayati önem taşıyor. Siirt Devlet Hastanesi'nden Psikolog Gamze Mercan Sağoğlu, kötü karne getiren öğrencilerin cezalandırılmasının çocuğun psikolojisini ve gelişimini bozabileceği uyarısında bulundu.

Sağaoğlu, "2013/2014 eğitim öğretim ilk yarısına yaklaşık 17 milyon öğrenci ve velisini bir karne heyecanı sarmış durumda. Tabii ki öğrencilerimiz arasında zayıf not getiren de çok başarılı bir karne getiren de var. Ancak velilerin her iki durumda da dikkat etmesi gerekir. Çünkü hem cezalandırma, hem de fazla ödüllendirme çocuğun psikolojisini ve gelişimini bozabilir ya da ters bir şekilde etkileyebilir. O yüzden karnenin çocuğun bütün yaşamını veya karakterin etkilemediğini velilerin unutmaması gerekir. Karnenin kötü gelmesi demek o çocuğun kötü, yaramaz, işe yaramaz, aptal, tembel olduğu anlamına gelmez. Başka yetenekleri ya da başka bir takım kişilik özellikleri çok iyi olabilir. Karne sadece o çocuğun derslerinin iyi olmadığı anlamına gelir. Velilerin bunu unutmaması gerekir. Anne ve babaların dikkat etmesi gereken bir diğer nokta karne nasıl olursa olsun öncelikle koşulsuz sevgiyi vermesi gerekir. Karneyi gördüklerinde sakin olmaları gerekir. Sonrasında elbette ki gerekli önlemler alınabilir, gerekli konuşmalar yapılabilir. Ancak öncelikle koşulsuz sevgiye dikkat edilmelidir. Çünkü çocuk eğer ki karnesiyle anne baba sevgisini eşleştirirse, evden kaçmalar karne değiştirmeler, intihar girişimleri olabilir. Bunlar da anne babaları üzen davranışlar. Özellikle yaş ilerledikçe ve çocuklar çocukluktan çıkıp ergenliğe geldikçe problemler daha da büyüyebilir. Bir diğeri özellikle anne babaların bu konuşmaları yaparken sakin bir ortamda ses tonuna dikkat edip, sakinleştikten sonra gerekli önlem konuşmalarını yapması gerekir. Kıyas özellikle anne babaların çok yaptığı bir konu çocukların karnesi nasıl olursa olsun komşunun çocuğuyla akrabanın çocuğuyla kuzenleriyle kardeşleriyle ya da sınıf arkadaşlarıyla hiçbir şekilde çocuğun karşılaştırılmaması gerekir. Çünkü bu çocuğun daha da tranvatik bir ortama girmesini istemeden onları okuldan soğutmamıza neden olabilir." dedi.

Psikolog Sağaoğlu, açıklamada, "Genelde velilerimizin kaçırdığı bir diğer önemli nokta şudur; Çocuğunuzun karnesi sizlerin karnesi olabilir. Eğer ki evin ortamı huzursuz ise kavgalar varsa ya da aile içinde bir şiddet istismar durumu söz konusuysa aslında o çocuğun derslerinin düşmesinin nedeni sizler de olabilirsiniz. O karneyi gördüğünüzde anne baba olarak bir öz eleştiri yapmanızda gerekebilir." diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×