Korkut: 1001 hatim, Erzurum’un ve ülkenin kilidi oldu

Erzurum>'un Yakutiye İlçe Belediye Başkanı Ali Korkut, 16. yüzyıldan bu yana devam eden '1001 hatim' geleneğinin şehrin ayakta kalmasını sağlayan en önemli manevi dinamiklerin başında geldiğini söyledi.

Korkut: 1001 hatim, Erzurum’un ve ülkenin kilidi oldu
17 Ocak 2014 Cuma 18:18

Erzurum>'un Yakutiye İlçe Belediye Başkanı Ali Korkut, 16. yüzyıldan bu yana devam eden '1001 hatim' geleneğinin şehrin ayakta kalmasını sağlayan en önemli manevi dinamiklerin başında geldiğini söyledi. Dünyada eşi görülmemiş bin bir hatim geleneğinin Erzurum’a özgü olduğunu, Erzurum ruhunun geleneği devam ettirdiğini ifade etti.

Başkan Korkut, 16. yüzyılda Pir Ali Baba tarafından başlatıldığı bilinen '1001 hatim' geleneğinin bugüne kadar aralıksız sürdüğünü dile getirdi. İnsanları ayakta tutan maneviyat gibi, şehirleri ve hatta ülkeleri de bu maneviyatın tuttuğunu belirterek, “Pir Ali Baba tarafından başlatılan gelenek günümüze kadar gelmiş ve devam etmektedir. Bu yıl 1001 hatimlerin ve edilen duaların, çok özel bir döneme geldiğini biliyoruz. İnşallah Erzurum’dan semaya kalkan eller, yükselen dualar aynı zamanda ülkemizin ve hükümetimizin geçtiği badirelerden tez zamanda kurtulması içinde hayırlara vesile olacaktır.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×