Kooperatifler Birliği Başkanı Malkoç: Buzhaneler ağzına kadar hamsi dolu

Türkiye sularında tutulan hamsi miktarının azalmasını fırsat bilen bazı komisyoncuların, bolluk zamanında kasasını 13 liraya alıp, depoladığı hamsiyi bugün kilosu 10-15 liradan satması balıkçıların tepkisini çekti.

Kooperatifler Birliği Başkanı Malkoç: Buzhaneler ağzına kadar hamsi dolu
17 Ocak 2014 Cuma 16:28

Türkiye sularında tutulan hamsi miktarının azalmasını fırsat bilen bazı komisyoncuların, bolluk zamanında kasasını 13 liraya alıp, depoladığı hamsiyi bugün kilosu 10-15 liradan satması balıkçıların tepkisini çekti.

'Türkiye’de bu sene hamsi yok, olmadı' diye bir söylemin yanlış olduğunu belirten Samsun Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Atıf Malkoç, balıkçılık tarihinde en fazla hamsinin bu sene buzhanelere konulup şoklandığını söyledi. Kendi buzhanesinde az miktardaki şoklu hamsi olduğunu, bunun kasasını da 20-30 liradan satmaya çalıştıklarını ancak alan olmadığını söyleyen Malkoç, komisyoncuların şoklanmış hamsinin kazasını 60-70 liradan nasıl sattıklarına bir anlam vermediklerini belirtti. Bu sene karın erken yağması nedeniyle hamsinin, beklenenden önce bol miktarda Karadeniz kıyılarında görülmeye başlandığını hatırlatan Malkoç, yetkililerin verdiği rakamlara göre 2013 sezonunda tutulan hamsinin 400 bin ton civarında olduğunu kaydetti.

Bu nedenle hamsinin Türkiye sularında balıkçılar tarafından haddinden fazla yakalandığını ifade eden Atıf Malkoç, “O dönemde halde hamsinin kasası 10 lira kadar düştüğü günler oldu. Hamsi bol olunca özellikle İstanbullu komisyonculardan birkaç tanesi hamsinin kasasını 10 ila 15 lira arasında aldı ve aylar öncesinden buzhaneye koydu. O dönem yakalanan hamsinin yüzde 30-40’ı tezgâhlarda satıldı. Havaların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ile deniz suyu ısındı. Bu nedenle soğuk denizlere yani Gürcistan taraflarına hamsinin kaçmasıyla birlikte şoklu hamsi piyasaya, değerinin 3-4 katı fiyatla sürülmeye başlandı. Mazota, personele borcu olan balıkçılar hamsinin bol olduğu dönemde eline nakit para geçmesi için balığı buzhanesine koyamadı, bu yüzden daha büyük şoklama tesislerine sahip komisyonculara balığın kasasını 13 ila 15 liradan satmak zorunda kaldı. Aynı hamsinin şimdi kasası 20-30 lira arasında. Biz bu fiyatlarla şoklanmış hamsimizi satmaya yer bulamazken. Hamsiyi yüksek miktarda depolayıp şoklayan birkaç komisyoncu, kasasını en fazla 30-40 liradan satması gerekirken fahiş fiyat denilebilecek 60-70 liradan, başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde satıyorlar.” dedi.

PATATESTEKİ OYUN HAMSİDE DE OYNANIYOR

Şu an için buzhanelerde en az yaklaşık 2,5 milyon kasa şoklanmış hamsi bulunduğunu kaydeden Malkoç, “Türkiye’deki bütün buzhaneler ağızlarına kadar hamsi ile dolu. Bunu yapan birkaç kişi var, buradan büyük para kazanmak isteyen halciler var. Bugün Samsun’da, Sinop’ta 4 lira, bilemediniz 5 liraya satılan hamsi İstanbul’da 10 lira, yer yer 15 liraya satılıyor. Bu korkunç bir kazanç demek. Yetkililerin, bakanlıkların bu buzhaneleri dolaşması lazım, bu durumu yerinde görmesi lazım. Şu an şoklu hamsiler 5 ay boyunca satılsa, bitmeyecek tükenmeyecek kadar çok. Aynı patateste olduğu gibi. Tarım Bakanı ne demişti ‘depolarda 800 bin ton patates var’ diyor. Aynısı hamsi için de geçerli. Buzhanedeki balığın 1-2 ay içerisinde satılması lazım ama şu an en az 200 bin ton şoklanmış hamsi var. Tarım il müdürlükleri hangi ilde hangi buzhanede ne kadar şoklu balık var, gidip tespit etsinler.” diye konuştu.CİHAN

Kooperatifler Birliği Başkanı Malkoç: Buzhaneler ağzına kadar hamsi dolu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×