Konuşma ve işitme özürlüler SMS’den tıbbi hizmet alabilecek

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü, engelli vatandaşların cep ya da sabit telefonlarından SMS ile bilgi ve tıbbî hizmet alabilecekleri yeni bir uygulama başlattı.

Konuşma ve işitme özürlüler SMS’den tıbbi hizmet alabilecek
25 Mart 2014 Salı 13:38

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü, engelli vatandaşların cep ya da sabit telefonlarından SMS ile bilgi ve tıbbî hizmet alabilecekleri yeni bir uygulama başlattı.

Afyonkarahisar Sağlık Müdürü Necip Yemenici, işitme ve konuşma engelli vatandaşların cep telefonu ve SMS ile bilgi edinmek ya da tıbbî hizmet almak için sadece kayıt olmalarının yeterli olacağını belirtti. Bu sistemi ilk olarak kendilerinin uyguladığını vurgulayan Yemenici, "Sağlık hizmetlerinin herkese eşit, ulaşılabilir ve kaliteli sunulmasını hedeflemekteyiz. Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü olarak bu misyonla tüm halkımızın sağlık hizmetlerine en kısa sürede ulaşmasını kendimize hedef belirledik.” dedi. Yemenici, bu kapsamda teknolojinin tüm imkanlarını sağlık hizmetlerinde kullanarak toplumdaki işitme ve konuşma engelli vatandaşların önündeki engelleri kaldırmak için ‘iletişimde engelleri kaldırıyoruz’ projesini Afyonkarahisar’da hizmete sunduklarını anlattı.

Doğrudan kuruma başvuramayan ancak bilgiye erişim ihtiyacı duyan işitme ve konuşma engellilerin sorunlarını çözmeye çalıştıklarını ifade eden Yemenici, “İşitme ve konuşma engelliler artık sadece cep telefonlarını kullanarak ya da kısa mesaj özellikli sabit hatlarından müdürlüğümüze 444 0 430 numaralı telefondan tıbbi hizmet almak veya bilgi almak için kısa mesajla ulaşabileceklerdir. Müdürlüğümüzün ilgili birimi tarafından alınan mesajlar ilgililer tarafından değerlendirilerek, yine aynı yöntemle başvuran engelli vatandaşlarımıza en kısa sürede konuyla ilgili bilgi verilecektir.” diye konuştu.

Bu sayede işitme ve konuşma engelli vatandaşların sadece cep telefonları ya da mesaj özellikli sabit hatlardan müdürlüğe ulaşabileceklerini ifade eden Yemenici, şikâyet, öneri ve isteklerini iletebileceklerini kaydetti. Yemenici, engelli vatandaşların hizmeti daha hızlı alabilmeleri için müdürlüğe gelerek kişisel bilgilerini ‘engelsiz mesaj hattı’ sistemine kayıt ettirmeleri gerektiğini dile getirdi.

Bu sistemin Afyonkarahisar’da ilk olarak Sağlık Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmiş olacağını ifade eden Yemenici, işitme ve konuşma engelli vatandaşlara daha kaliteli hizmet vermenin mutluluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×