Konteynerde kalan depremzedeler kalıcı konut için Ankara'ya yürüyor

Van'da 2011'de meydana gelen depremlerin ardından geçici barınma için kurulan konteynerlerde yaşayan depremzedeler, çözüm için Ankara'ya yürümek istedi. Polisin engellemesine rağmen, 30 kişilik grup 7 kilometre uzaklıktaki Edremit ilçe merkezine...

Konteynerde kalan depremzedeler kalıcı konut için Ankara'ya yürüyor
29 Nisan 2014 Salı 19:08

Van'da 2011'de meydana gelen depremlerin ardından geçici barınma için kurulan konteynerlerde yaşayan depremzedeler, çözüm için Ankara'ya yürümek istedi. Polisin engellemesine rağmen, 30 kişilik grup 7 kilometre uzaklıktaki Edremit ilçe merkezine kadar geldi. Burada 9 kişi gruptan ayrılarak Ankara'ya gitmek üzere yola çıktı.

Van'da 23 Ekim ile 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen 7.2 ve 5.6 büyüklüğündeki depremlerden sonra Van ve Erciş ilçesinde depremzedelerin geçici barınmaları için 34 konteyner kent kuruldu. TOKİ tarafından depremzedeler için yapılan 15 bin 343 konutun geçen yıl 23 Ekim'de teslim edilmesinin ardından, konteyner kentler kademeli olarak kaldırıldı. Ancak bazı konteyner kentlerde, kiracı olan ve kendisine konut çıkmayan yaklaşık 500 aile yaşamlarını burada sürdürdü. Van Valiliği'nin kira yardımının ardından birçok aile yaşadığı konteyneri boşalttı. Kira yardımını da kabul etmeyen 44 aile ise halen bu konteynerlerde yaşamaya devam ediyor.

Kendilerine kalıcı bir çözüm bulunmasını isteyen depremzedeler, kalıcı konut sahibi olmak için Ankara'ya yürümeye karar verdi. Anadolu Konteyner Kent girişinde toplanan aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 30 konteyner kent sakini, Ankara'ya doğru yola çıkmak istedi. Konteyner kent girişinde polis tarafından yolu kesilen kalabalık bir süre burada slogan attı. Polis ile kalabalık arasında süren tartışmanın ardından gruptan bazı kişilerin polise taş atması üzerine gerginlik çıktı. Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından polis tekrar barikatı kaldırarak kalabalığın yürüyüşüne izin verdi. Van-Bitlis karayolunda yaklaşık 7 kilometre ilerleyen depremzedeler Edremit ilçesine gelerek burada bir süre oturma eylemi yaptı.

Oturma eyleminin ardından toplanan kalabalık adına basın açıklamasını konteyner kent sözcüsü Ali Ahi, "Biz açlık grevine bizim için kalıcı bir çözüm oluşturulması için girdik. Burada yaşayan birçok ailede çalışabilecek kişi yok. Evin yetişkinleri ya hasta ya da çalışamaz raporu olan kişiler. Biz kiraya gitsek bile bunun sonu yok. Bizler için en ideali baştan da dediğimiz gibi kalıcı konut. Biz bunu istiyoruz. Bugün de son çare olarak sesimizi daha net duyurabilmek için aramızdan seçtiğimiz kişiler ile birlikte Ankara'ya yürüyeceğiz. İnşallah bu yürüyüşümüzle ezilmişlerin sesi oluruz." dedi. Açıklamanın ardından konteyner kentte yaşayan 9 kişi seslerini duyurabilmek için Ankara'ya doğru yürüyerek yola çıktı, diğer depremzedeler ise konteynerlerine geri döndü. CİHAN

Konteynerde kalan depremzedeler kalıcı konut için Ankara'ya yürüyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×