Konak Belediyesi tarihî Damlacık semtine sahip çıktı

İzmir'de Konak Tünelleri'nin inşaatı sırasında hasar görme tehlikesi gündeme gelen tarihî Damlacık semtini ayağa kaldırmak için geçen günlerde bir forum düzenleyen Konak Belediyesi, şimdi de bütün birimlerini seferber etti. Konak Belediye...

Konak Belediyesi tarihî Damlacık semtine sahip çıktı
24 Haziran 2014 Salı 12:13

İzmir'de Konak Tünelleri'nin inşaatı sırasında hasar görme tehlikesi gündeme gelen tarihî Damlacık semtini ayağa kaldırmak için geçen günlerde bir forum düzenleyen Konak Belediyesi, şimdi de bütün birimlerini seferber etti. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın talimatıyla Fen İşleri ile Park ve Bahçeler ekipleri, geniş kapsamlı bakım onarım çalışmasına başladı. Damlacık’ın sokakları elden geçirilirken binaların dış cephe iyileştirmeleri de yapılıyor.

Ekiplerin aralıksız çalıştığı semtte kaldırım ve yol onarımları başladı, parkın bakımı yapıldı. Tek spor alanı ve çocuk oyun parkı yeniden projelendirilirken semtteki bütün evlerin dış cephe iyileştirilmeleri yapılacak. Mahalle sakinleri evlerinin hangi renge boyanmasını isterse uygulama o doğrultuda gerçekleştirilecek. Boyama işleminin tamamlanmasının ardından semt sakinlerine, geçmiş yıllardaki örneklerinde olduğu haliyle evlerinin pencere ve balkonlarına asmaları için çiçek dağıtılacak.

Damlacık’a giderek uygulamaları yerinde takip eden Başkan Pekdaş, ilk aşamada 60 evin kamulaştırıldığını, 30’un üzerindeki ev için kamulaştırma çalışmasının yürütüldüğü ve 57 konut için boşaltma çağrısı yapıldığını belirterek, “Bir tarih yok olmasın, yeniden ayağa kalksın istiyoruz. Burada yaşayanları evlerinden çıkarmak ve farklı yerlere göndermek istiyorlar. Hiçbir bilimsel gerekçe sunmadan, 'Evleriniz tünel nedeniyle çatlıyor.' diyorlar ancak somut kanıt veremiyorlar. Burada yapılmak istenen farklı. O da Damlacık üzerinden rant sağlama istemidir. İzmir’in en güzel yerleşimi üzerine proje geliştirme derdindeler ancak biz, kentsel dönüşümün yerinde ve yaşayanlarıyla birlikte olması gerektiğini savunuyoruz. Damlacık, İzmirlilerin ve üzerinde yaşayanlarındır. Damlacık yok olmamalı, yeniden ayağa kalkmalıdır. Bu anlamda belediyemizin ilgili tüm birimleri Damlacık üzerine yoğunlaşmış durumda. Damlacık, kısa bir süre içerisinde pırıl pırıl olacak.” dedi. Belediyenin çalışmalarından memnun olduklarını söyleyen Damlacık sakinleri ise evlerini hiçbir şartta boşaltmayacaklarını ifade etti.

Bu arada hafta sonu düzenlenen forumda alınan dernek kurma kararını uygulamaya koyan semt sakinleri, ilk toplantıyı da yaptı. Damlacıkspor Lokali’ndeki toplantıya, semtin eski ve yeni sakinlerinin yanısıra bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Toplantıda Damlacık’ın yok olmaması için hangi çatı altında birleşileceği konusu ele alındı. Dernek çalışmalarının tamamlanmasının ardından hukuki süreç başlatılması kararlaştırıldı. CİHAN

Konak Belediyesi tarihî Damlacık semtine sahip çıktı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×