Kömürden elektrik üretimini ÇATES’te öğrendiler

Zonguldak Özel Fatih Koleji öğrencileri, Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES)'ni ziyaret ederek, fosil yakıt olan kömürden elektrik üretiminin aşamalarını öğrendi.

Kömürden elektrik üretimini ÇATES’te öğrendiler
18 Ocak 2014 Cumartesi 13:38

Zonguldak Özel Fatih Koleji öğrencileri, Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES)'ni ziyaret ederek, fosil yakıt olan kömürden elektrik üretiminin aşamalarını öğrendi. Okulun 6. sınıf öğrencileri, eğitim gezisinde elektrik üretimiyle ilgili merak ettikleri birçok sorunun cevabını buldu. Mühendis Yükselen Bayram eşliğinde tesisi gezen öğrenciler, sorular yönelterek ayrıntılı bilgi sahibi oldu. ÇATES’teki çalışmaları, minyatür türbin ve santral çalışma şeması üzerinde görerek gaz yanma odası, buhar türbinleri, soğutma kuleleri, şalt sahası ve işletme yardımcı ünitelerini gezip elektriğin üretilmesine şahit oldular.

Öğrencilerinin, bu gezi sayesinde kömürden ne tür işlemler yapılarak elektrik üretildiğini öğrendiklerini belirten Fen ve Teknoloji öğretmeni Seyit Baylan, " Eğitim sistemi olarak, müfredatımızı zenginleştirerek öğrenci merkezli işliyoruz. Öğrencilerin, derslerde öğrendikleri teorik bilgilerin günlük hayatta nasıl uygulandığını yerinde görmelerini sağlıyoruz. Bu sayede öğrenilen bilgilerin daha da kalıcı hale getirilmesini sağlıyoruz.” dedi. Özel Fatih Koleji Müdürü Mehmet Sarısoy da ÇATES gezisinin öğrenciler açısından hem öğretici hem de ufuk açıcı olduğunu kaydetti. Sarısoy, gösterdikleri misafirperverlikten dolayı ÇATES yetkililerine teşekkür etti. CİHAN

Kömürden elektrik üretimini ÇATES’te öğrendiler


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×