‘Komşumuzun televizyonundan babamın kaybolduğunu öğrendim’

Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde 13 yıl önce kaybolan kapatılan HADEP yöneticileri Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz, BDP'liler tarafından düzenlenen bir törenle anıldı.

‘Komşumuzun televizyonundan babamın kaybolduğunu öğrendim’
25 Ocak 2014 Cumartesi 16:48

Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde 13 yıl önce kaybolan kapatılan HADEP yöneticileri Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz, BDP'liler tarafından düzenlenen bir törenle anıldı. Törende konuşan Ebubekir Deniz’in kızı Ceylan Deniz, komşusunun televizyonundan babasının kaybolduğunu öğrendiğini söyledi.

BDP Silopi İlçe Başkanlığı binası önünde toplanan BDP’liler, 13 yıl önce kaybolan HADEP yöneticileri Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz için düzenlenen anma törenine katıldı. Kayıplar için yapılan bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Törene tahliye olan Şırnak BDP Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Selma Irmak, Silopi BDP İlçe Başkanı Aziz Acep ve BDP belediye başkan adayları, kayıp yakınları ve bir grup BDP’liler katıldı. Törende Kürtçe bir konuşma yapan Faysal Sarıyıldız ve Selma Irmak, 13 yıldır şehit olan Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz için burada toplandıklarını ifade etti.

'BABAMIN BİR MEZARI OLSUN İSTİYORUM'

Törende bir açıklama yapan Ebubekir Deniz’in kızı Ceylan Deniz, “13 yıl geçti. 2001’de babam Ebubekir Deniz ve Serdar Tanış evden çıktılar ve bir daha geri dönmediler. Her zamanki gibi babamın çarşıya gittiğini ve geleceğini düşünüyorduk ve akşam eve döneceğini zannediyorduk. Akşam oldu, sabah oldu ve günler geçti ama yine babam gelmedi. O zamanda televizyon yoktu. Komşumuzun evine gidip televizyonundan babamın kaybolduğunu öğrendik ve babamın bu davaya baş koyduğunu öğrendik. Serdar ve babam evden çıktıkları gün benim hiçbir zaman babamla hiçbir anım olmadı. Ama evden çıktığı günü ben dün gibi hatırlıyorum. Ben burada konuşma yaptığımda benim üstümde bir sürü dava açıldığında niye bu konuşmayı yaptın diye bana soruyorlar. Bende size soruyorum: Sizin babanız kayboldu mu? Gitti mi babanız, bir daha görmediniz mi? Niçin gittiğini biz bilmiyorduk. Sonradan öğrendik. Babamın parti açtığını ve bu Silopi halkı için ilk kez baş koyduğunu biz öğrendik. Babam gitti geri gelmedi. Ondan sonra biz bir mezar olduğunu öğrendik. Gittik ta Mardin’in Dargeçit İlçesi’ne. Orada mezar kazdılar, gözümüzün önünde ceset gördük. Babamız olabilir ya da dayım Serdar olabilir. Ama daha hiçbir bilgi öğrenmedik. Biz çocukları olarak o mezarda durduk ve belki çıkar umuduyla. Zaten artık sağ olduklarına inanmıyoruz. Ama sadece bir mezarı olsun istiyoruz. Yetkililerden başka hiçbir şey istemiyoruz. Sadece babamızın bir mezarı olsun. Annesi ağladığında gidip mezarda ağlasın. Evde oturup ağlayacağına, insanlara derdini anlatacağına gitsin mezarda ve desin ki benim oğlum bu mezardadır. Ben ona ağlayayım.” diye konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra bir dakika saygı duruşu yapıldı ve ardından 5 dakika oturma eylemi gerçekleştirdi. Ardından kalabalık sessizce dağıldı. Kapatılan HADEP'in İlçe Başkanı Serdar Tanış ile Yöneticisi Ebubekir Deniz, 25 Ocak 2001'de evden çıktıktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamamıştı. CİHAN

‘Komşumuzun televizyonundan babamın kaybolduğunu öğrendim’


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×