Kolluk kuvvetlerine adli olayları amirlerine bildirme zorunluluğu getirildi

İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nca ‘Adli Kolluk Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre Emniyet ve Jandarma görevlilerinin, adli olaylarda amirlerine bilgi verme zorunluluğu getirildi.

Kolluk kuvvetlerine adli olayları amirlerine bildirme zorunluluğu getirildi
21 Aralık 2013 Cumartesi 09:03

İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nca ‘Adli Kolluk Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre Emniyet ve Jandarma görevlilerinin, adli olaylarda amirlerine bilgi verme zorunluluğu getirildi. Yapılan yönetmelik değişikliği Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığınca ortak olarak yapılan ve Resmi Gazete'de yayımlanan ‘Adli Kolluk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair yönetmeliğin’ 5. Maddesi'ne yapılan; “En üst dereceli kolluk amiri adli olayları, suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumakla ve bu konuda gerekli tedbirleri almakla görevli ve yetkili olan mülki idare amirine derhal bildirir.” şeklinde yapılan değişikliğe göre artık kolluk kuvvetleri yaşanan adli olayları amirine bildirmek zorunda.

Yönetmelikte yapılan diğer bir değişliğe göre ise savcıların yapacakları soruşturmalar için Cumhuriyet Başsavcılığı'na bilgi verme zorunluluğu getirildi. Yapılan değişiklik şöyle;
“Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 135'inci maddesinin altıncı fıkrasında sayılan suçlar nedeniyle yapılan soruşturmaların aşamaları hakkında Cumhuriyet savcısı tarafından doğrudan veya varsa ilgili Cumhuriyet Başsavcı Vekili aracılığıyla Cumhuriyet Başsavcısı'na yazılı olarak bilgi verilmesi zorunludur. Bu bildirim yazıları görüldü şerhinden sonra soruşturma dosyasında muhafaza edilir. En üst dereceli kolluk amiri, adli kolluk hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla adli kolluk görevlileri üzerinde gözetim, denetim, planlama ve gerektiğinde diğer idari tedbirleri almaya ve iş bölümünü yapmaya yetkilidir.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×