Kocaoğlu zanlıları koruduğu gerekçesiyle İzmir Valisi'ni istifaya davet etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Jeotermal A.Ş. ve İl Özel İdaresi’nin mallarının paylaşımı konusunda anlaşmazlık yaşadığı Vali Mustafa Toprak’a sert çıktı.

Kocaoğlu zanlıları koruduğu gerekçesiyle İzmir Valisi'ni istifaya davet etti
25 Ocak 2014 Cumartesi 18:03

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Jeotermal A.Ş. ve İl Özel İdaresi’nin mallarının paylaşımı konusunda anlaşmazlık yaşadığı Vali Mustafa Toprak’a sert çıktı. İzmir’in cumhuriyet döneminde hiç böyle bir vali görmediğini iddia ederek, “Emniyet müdürünü yanına al, polis şeflerine talimat ver, başsavcının verdiği talimatı uygulatma, oyala… Bu tapeler yayımlandıktan sonra İzmir Valisi, artık İzmir’i kendi ayaklarıyla terketmek zorundadır.” dedi. Kocaoğlu, Toprak’ı zanlıları koruduğu gerekçesiyle acilen istifaya davet etti.

Başkan Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi ile Torbalı Belediyesi’nin ortak projesi olan Torbalı Belediyesi Kültür Merkezi’nin açılışına katıldı. Barada yaptığı konuşmada, Vali Toprak ile AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı Binali Yıldırım’ı eleştirdi: “Jeotermal'i kurtaralım, Seferihisar’da tarıma götürelim diyoruz, 'Yok.' diyorlar. İl Özel İdaresi malları paylaşımında da sorun yaşıyoruz, 'Kanuna göre yaparız.' diyorlar. Cumhuriyet döneminden bugüne kadar hiçbir dönemde böyle bir vali görülmedi. Böyle bir valiyi, inşallah bir daha hiçbirimiz görmeyiz. Buradan kendisine açık olarak soruyorum, bu konuşmayı yaptın mı yapmadın mı? Polis şeflerine, müdürlere bu talimatı verdin mi vermedin mi? 'Delilleri karart, adamı koru.' dedin mi demedin mi? Bunu açıkla ki İzmirli de senin valilik mi yoksa başka şeyler mi yaptığını öğrensin. Sayın valiyi devlet valisi olmadığı için, zanlıları koruduğu için acilen istifaya çağırıyorum. Bu memleket sahipsiz değildir. Burası İzmir’dir, burası İzmir çukurudur. Bu memlekette Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana bir İzmir duruşu vardır. Biz İzmirliyiz, yaparız. Valinin nereye gitmesi gerekiyorsa onu da oraya göndeririz. Herkes siyaseti kuralına göre yapacak. Polis kordonunda, taşıma sivil polislerle gezmeyecek. Vali, bir adayın talimatıyla görev yapmayacak. Bu ne biçim iştir? Valiye, emniyete güvenme. Bu sade vatandaş, bu namuslu insanlar kime güvenecek?”

‘BAŞKAN OLACAKSAN, BU KENTİ BİLECEKSİN’

AK Parti adayı Yıldırım’ı da eleştiren Kocaoğlu, Urla ilçesi sahilinin kamplarla kapatıldığına ilişkin sözlerine açıklık getirdi: “Bir kente belediye başkanı olacaksan, bu kenti bileceksin. Urla’da sahili kapatan toplam üç tane tesis vardır. Biri tatil köyü, biri polis dinlenme tesisleri, diğeri de sayın adayın bir zaman bakanlığını yaptığı TCDD dinlenme tesisidir. Başka da yolu kapatan bir tesis yoktur.”

‘LAFLA İZMİRLİ OLUNMAZ’

Binali Yılıdırım’ın, "Biz İzmir’e benzeyeceğiz." sözünü de hatırlatan Aziz Kocaoğlu, şöyle devam etti: “Bu ne demektir ya? İzmirliyiz, yaparız dedik, ‘Şövenistlik yapıyor, kendisi de Tokatlı.’ demiş. İzmirli olmak için İzmir’de doğmak gerekmiyor. İzmirli efeler gibi dimdik durmak gerekiyor. Lafla İzmirli olunmaz. İzmir’e benzeyecekmiş. Niye şimdiye kadar benzemedin, İzmirliyi dinlemedin, İzmir’in lehine, İzmir’in çok haklı olan doğru talepleri takip etmedin? İzmirli’ye benzemek, şimdi aday olunca mı aklına geldi?”

Başkan Kocaoğlu ayrıca Konak Tüneli inşaatına, ihalesiz ve zemin etüdü olmadan başlandığını da iddia etti. CİHAN

Kocaoğlu zanlıları koruduğu gerekçesiyle İzmir Valisi'ni istifaya davet etti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×