Kocaoğlu, 3. defa birlik başkanı seçildi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 300’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti’ni Koruma ve Geliştirme Birliği (İZKUŞ) başkanlığına 3. kez seçildi. İZKUŞ’un 2014 yılı Olağan Genel Kurulu’nda...

Kocaoğlu, 3. defa birlik başkanı seçildi
08 Haziran 2014 Pazar 10:08

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 300’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti’ni Koruma ve Geliştirme Birliği (İZKUŞ) başkanlığına 3. kez seçildi.

İZKUŞ’un 2014 yılı Olağan Genel Kurulu’nda geçmiş 5 yılda gerçekleştirdikleri çalışmaları özetleyen Başkan Kocaoğlu, “Kuş Cenneti’ni dünya tanısın istiyoruz. Bunun için 3 yıl önce çok önemli bir adım atarak yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan flamingolar için dünyanın en büyük yapay kuluçka adalarından birini yaptık ve şimdi 5 binin üzerinde flamingo kuluçkaya yattı. Doğanın bize verdiği bu mirası Karşıyaka, Menemen, Çiğli ve Foça belediyelerimizle birlikte korumaya, geliştirmeye, daha da iyileştirmeye çalışıyoruz. Burada bizim dışımızda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın da hakları ve yetkileri var. İZKUŞ’taki meclis üyesi arkadaşlarıma ve Prof. Dr. Mehmet Sıkı hocamıza da özellikle teşekkür ediyorum. Hep birlikte uyum içinde çalışmaya gayret ediyoruz.” diye konuştu.

CENNETE YENİ MERKEZ

İzmir Kuş Cenneti’ni dünyaya tanıtmak için çaba gösterdiklerini ve Doğal Yaşam Parkı’nın açılmasının İzmir Kuş Cenneti’nin bilinirliğini artırdığını kaydeden Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti: “Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Homa Dalyanı’na koruma bandı yaparak çok ciddi bir yatırım gerçekleştirdik. Kuş Cenneti’nin yaz-kış gezilmesini sağlamak üzere 22 kilometre gezinti yolu yaptık. Çok kötü durumda olan balıkçı barınaklarını yeniledik. Deltanın tatlı su ihtiyacını karşıladık. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra ağaçlandırma çalışması yapacağız. Gediz Sulak Alan Araştırma ve Gözlem Merkezi kurmak istiyoruz. Bunun için Menemen Belediye Başkanımız, belediyenin 80 dönüm arazisini birliğe tahsis etti. Bu merkezde hem insanlarımız vakit geçirecek hem de Kuş Cenneti hakkında gelen konuklara seminerler verilecek. ‘Yüzülebilir Körfez’ hedefiyle 5 yıldır çok önemli bir geri dönüşüm proje yürütüyoruz. Her türlü hazırlığımız tamam, sadece ÇED onayı bekliyoruz. Açacağımız bir kanalla Körfez’deki su sirkülasyonunu sağlayarak, hem su kalitesini artıracağız hem de canlı çeşitliliğini arttıracağız. Sığlaşma nedeniyle balıkların üremediği Homa Dalyanı’nda da tarama gemimizle kanallar açarak balıkların beslenmesi ve çoğalması için ortam sağlayacağız.”

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, Başkan Kocaoğlu’nun yeniden başkan seçilmesinin 30 bin flamingo ve bütün canlılar için çok sevindirici olduğunu belirtti. Daha sonra gizli oylama ile yapılan seçimlerde Meclis Birinci Başkan Vekilliği'ne Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Meclis İkinci Başkan Vekilliği'ne Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ seçildi. CİHAN

Kocaoğlu, 3. defa birlik başkanı seçildi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×