Koçak: Erzurum tarihte olduğu gibi bugün de bölge ülkelerine hizmet ediyor

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Erzurum’un tarihte olduğu gibi bugünde bölge ülkeleri ve çevre illere hizmet ettiğini söyledi.

Koçak: Erzurum tarihte olduğu gibi bugün de bölge ülkelerine hizmet ediyor
28 Şubat 2014 Cuma 16:48

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Erzurum’un tarihte olduğu gibi bugünde bölge ülkeleri ve çevre illere hizmet ettiğini söyledi.

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesi bünyesinde “Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü” laboratuvarı açıldı. Açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Koçak, Erzurum’un hem cumhuriyet döneminde hem tarih de çok önemli bir noktada olduğunu hatırlattı. Koçak, “Konumundan ötürü herkes Erzurum’a sahip olmak istemiş. Cumhuriyetin temelleri burada atılmış. Atatürk doğu da bir üniversite fikrini dile getirmiş. 1957 yılında adına Atatürk adı verilerek 118 öğrenci ile eğitime başlamış bir üniversite de bulunuyoruz. Ancak Erzurum 1290’lı yıllarda kurucusunun da bayan olduğu 6 fakülteli bir üniversiteye sahip Çifte Minerali Medrese. Üniversite deyince; bilgiyi üreten bilgiyi paylaşan, teknoloji üreten önce şehrine, bölgesine ve ülkesine sunan kurumlar olarak değerlendiriyoruz. Bugün açılışını yaptığımız ve katkılarını aldığımız laboratuvarımız başkanımızın da ifade ettiği gibi çok önemli. Atatürk Üniversitesi bünyesinde şuanda 43 tanesi aktif olmak üzere Teknokentimizde hizmet ediyorlar. Ümit ediyorum ki hem teknokentimiz hem de merkezi araştırma laboratuvarlarımız bölge ülkelerine hizmet edecek duruma gelecektir.” dedi.

“ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE İLK DEFA AMELİYATSIZ KALP KAPAĞI DEĞİŞİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

“Bizim düşüncemiz Erzurum tarihte olduğu gibi bugünde bölge ülkelerinin merkezi konumunda olduğu için hem çevre ülkelere hem de çevre illere hizmet etmektir.” diyen Rektör Koçak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kalp merkezimiz üniversite hastaneleri içerisinde ilk defa ameliyatsız kalp kapağı değişimini gerçekleştirdi. Biz sağlıkta, teknolojide ve bilimde önde olmak istiyoruz. Buda altyapı hazırlıklarıyla bağlayıp, buradan mezun olan veya öğrenim gören öğrencilerimiz daha farklı yerlerde staj görmesiyle olacaktır. Ümit ediyorum ki bu laboratuvar bir başlangıç olacak ve farklı hizmetlerde verecektir.”

“GELİŞTİRİLEN ÜRÜNLERİN DAHA DA GELİŞTİRİLMESİ KAÇINILMAZDIR”

Mühendislik Fakültesi Metalürji ve Malzeme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ersin Aslan eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu söyledi. Aslan, “ İstanbul Demir, Demir Dışı Metalleri İhracatçıları Birliği Duyarlı Sanayici işadamlarını üniversitemizde görmekten dolayı mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Bölümümüz, 1996 yılında kuruldu. Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü; organik ve inorganik kökenli, dolap veya sentetik hammaddeden başlayarak, metal seramik ve polimer esaslı mühendislik malzemelerinin tasarlanmasını, geliştirilmesini ve üretilmesini ve bunların özelliklerinin teknik ihtiyaçlarını kapsar. Bölümümüz çok disiplinli bir alanı kapsar. Bir taraftan geliştirilen ürünlerin daha da geliştirilmesi diğer taraftan yeni ve yaratıcı yaklaşımlarla alternatiflerin geliştirilmesi kaçınılmazdır. Alanımız son yıllarda ayrı bir önem kazandı. 2005 itibariyle 25 üniversitede bu bölüm yer alıyor. Eğitime yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır.” şeklinde konuştu.

“ÇOK ÜRÜN DEĞİL ÇOK ÇALIŞARAK YENİLİKLER YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki, Ulu önder Atatürk’ün adını taşıdığı bir üniversitede olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi. Öztiryaki şöyle dedi: “Böyle bir üniversiteye hep beraber karar verip ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha görüyoruz. Üniversitenin böyle bir laboratuvarının metalürji alanındaki eksikliği gidereceğini düşünüyorum. Bu işin ana fikri katma değer yapmaktan, tasarım yapmaktan, AR-GE yapmaktan geçiyor. Başka türlü yaşam seviyesi yüksek gençler, Türkiye yaratamayız. Çok ürün değil çok çalışarak yenilikler yapmaya çalışacağız. Hepimizin kafasında yatan budur. Dünyada nasıl rekabet edebiliriz bunu çabası içinde olmalıyız. Bütün bilgilerimizi bütün sektöre yaymaya çalışıyoruz. Üniversite-Sanayi işbirliği bir model bu modelin öğrencilerle temas edebilmesini çok iyi başarabilmeliyiz. Üniversiteli gençler için laboratuvarın ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Problemleri de biliyoruz. Dolayısıyla bunları çözmek için bunların hesaplarını yaptık. Üniversiteyi de gördüğümüzde çok şeyler yapabileceğimizi gördük. Devamını da getirebiliriz. Bu işin buraya getirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Metalorafik olarak hazırlanmış malzemenin mekanik özelliklerini belirlemede ve cevherde kıymetli minerallerin elde edilmesi hizmeti verecek olan laboratuvar da yaklaşık 15 çalışan ve 6 öğretim üyesi görev yapacak. Laboratuvara yaklaşık olarak 350 bin TL hazarcandı.
CİHAN

Koçak: Erzurum tarihte olduğu gibi bugün de bölge ülkelerine hizmet ediyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×