Kocaeli Barosu: Hukuk devleti yok edilmek isteniyor

Kocaeli Barosu Başkanı Av. M. Tamer Solakoğlu, Hakimler ve Savcılık Yüksek Kurulu'nda (HSYK) yapılmak istenilen değişlik önerilerine tepki gösterdi.

Kocaeli Barosu: Hukuk devleti yok edilmek isteniyor
13 Ocak 2014 Pazartesi 14:38

Kocaeli Barosu Başkanı Av. M. Tamer Solakoğlu, Hakimler ve Savcılık Yüksek Kurulu'nda (HSYK) yapılmak istenilen değişlik önerilerine tepki gösterdi. Solakoğlu, "Bu değişiklik önerileri Anayasa'ya aykırıdır ve yargıya açık müdahaledir. Yapılmak istenilen değişiklikler ile yargı bağımsızlığı ortadan kaldırılmakta, hukuk devleti yok edilmek istenilmektedir." dedi.

Solakoğlu, bir grup avukatla birlikte Kocaeli Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Solakoğlu, anayasal demokrasilerde, siyasi iktidarların birey hak ve özgürlüklerini korumak amacıyla sınırlandırıldığını belirten Solakoğlu, şöyle devam etti: "Bu anlamda kuvvetler ayrılığı ilkesi gereğince yasama, yürütme ve yargı erklerinin hiçbirisi diğerinin üstünde değildir. Her türlü güç, gücü elinde bulunduranlar tarafından kötüye kullanılabilir. Dünya siyasi tarihine bakıldığında en çok kötüye kullanılan gücün yürütme gücü olduğu görülür. Yürütme gücü keyfi olarak kullanılabildiği için, bireysel hak ve özgürlüklere yönelik tehdit ve tehlikeler her zaman siyasi iktidarlardan gelmiştir. Bu sebeple siyasi iktidarı ‘denetleme ve dengeleme’ işlevini görecek, birey hak ve özgürlüklerini koruyacak ve güvence altına alacak bağımsız ve tarafsız yargı erkine ihtiyaç vardır. Ancak yargı erkinin de kendi sınırları içinde kalması yani ‘yargıçlar yönetimine’ dönüşmemesi gerekli ve önemlidir."

Bugün yaşanan gelişmeler, yürütme ve yargı erki arasında güç savaşının yaşandığını gösterdiğini dile getiren Solakoğlu, "Bu savaşta, siyasi iktidarın son hamlesi HSYK Kanunu’nun değiştirilmesine yönelik teklif olmuştur. HSYK Kanunu’nda yapılmak istenilen değişiklikler ile yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı tamamen yok edilmekte ve yargı erki Adalet Bakanı’na, yani yürütmeye bağlanmaktadır." diye konuştu. Solakoğlu, 2010 Anayasa değişikliği sonrası oluşturulan HSYK’nın bugünkü yapısının demokratik ve çoğulcu olmadığını, bu sebeple HSYK’nın yapısının sorunlu olduğunu aktardı. Solakoğlu, "Ancak siyasi iktidar, HSYK’nın bugünkü yapısı ve işleyişinin başlangıcı olan 2010 Anayasa değişikliğinden bugüne kadar geçen süreçte, HSYK ile ilgili hiçbir şikayeti ve yakınması yokken ve hatta bu sistemi şiddetle överken, yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan sonra, alelacele yargıya müdahale girişimiyle yargı sistemimizi siyasi erkin emir ve komutasına sokacak yasal değişiklikler yapılmak istemektedir." diye vurguladı.

Solakoğlu, bu değişiklik önerilerinin Anayasa'ya aykırı ve yargıya açık müdahale olduğunu belirterek, "Yapılmak istenilen değişiklikler ile yargı bağımsızlığı ortadan kaldırılmakta, hukuk devleti yok edilmek istenilmektedir." ifadelerini kullandı. Solakoğlu, şöyle devam etti: "Siyasi iktidar yanlışı yanlışla düzeltmek istemektedir. Oysa ki bugün yapılması gereken HSYK Kanunu’nda yeni bir düzenleme değildir. Yapılması gereken HSYK’nın yürütme erkinden bağımsızlığını güvence altına alacak, yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını her türlü olumsuzluktan uzak tutacak şekilde oluşturulacak ve Adalet Bakanlığı’nın sistem içindeki etki ve işlevini kaldıracak evrensel kriterlere uygun değişiklikler yapmaktır."

Bütün bu yaşananların yargı ve adalete olan inancı azalttığına dikkat çeken Solakoğlu, "Bizce en büyük tehlike budur. Adalete olan inanç ve güvenin azalması, ülkemizi içinden çıkılmaz bir kaos ve kargaşa ortamına sürükleyebilir. Bu sebeple Kocaeli Barosu olarak, yürütme ve yargı erkini kullanan herkesi hep birlikte hukukun üstünlüğünü savunmaya, kuvvetler ayrılığı ilkesini tüm güçleri içselleştirerek hayata geçirmesini sağlamaya, çağdaş, demokratik ve hukuk devletini tesis etmeye yönelik birlikte çalışmaya davet ediyoruz." açıklamasını yaptı. CİHAN

Kocaeli Barosu: Hukuk devleti yok edilmek isteniyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×