Koca: Soma’da yaşanan bir kaza değil iş cinayetidir

Eğitim-sen Bafra Temsilci Başkanı Tacettin Koca Manisa'nın Soma İlçesinde linyit kömürü üretimi yapan Soma Holding'e bağlı Soma Kömür A.Ş'ye ait bir ocakta meydana gelen trafosu patlaması ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.Koca, "Patlama...

Koca: Soma’da yaşanan bir kaza değil iş cinayetidir
14 Mayıs 2014 Çarşamba 14:08

Eğitim-sen Bafra Temsilci Başkanı Tacettin Koca Manisa'nın Soma İlçesinde linyit kömürü üretimi yapan Soma Holding'e bağlı Soma Kömür A.Ş'ye ait bir ocakta meydana gelen trafosu patlaması ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Koca, "Patlama sonucunda 200'ü aşkın işçi hayatını kaybetmiş, 100'ü aşkın işçi yaralanmıştır. Soma`da yüzlerce işçinin canına mal olan patlama bir kaza değil, yeterli iş güvenliği tedbiri alınmadığı için göz göre göre gelen bir iş cinayetidir." dedi.

"Hükümetin 12 yıllık iktidarı döneminde iş kazalarında 12 bini aşkın işçi yaşamını yitirmiştir. Soma'da yaşanan katliam, bugüne kadar yaşanan iş cinayetlerinin en son ve en acı halkası olmuştur. Türkiye'de her yıl maden ocaklarında onlarca işçi iş cinayetine kurban gitmesine rağmen bugüne kadar yaşanan ölümler karşısında hiçbir önlem alınmamış, göstermelik denetimler yapılmış, madenlerdeki çalışma koşulları ile ilgili en temel sorunlar göz ardı edilerek, katliam gibi cinayete resmen davetiye çıkarılmıştır." denilen açıklamada, "Soma'da yaşanan iş cinayetinin temel nedeni, yıllardır bütün itirazlara rağmen ısrarla hayata geçirilen özelleştirme ve taşeron çalıştırma sisteminin resmi devlet politikası haline getirilmesidir. Bugüne kadar yaşanan işçi cinayetlerinde olduğu gibi, son olarak Soma`da meydana gelen katliamın sorumlusu güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştıran, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri almayı maliyet unsuru olarak gören patronlar ve hükümetindir.

29 Nisan`da üç muhalefet partisi Soma`da ki maden ocaklarının araştırılması için ortak önerge vermiş, ancak söz konusu önerge AKP tarafından reddedilmiştir. AKP hükümetinin 2012'de çıkardığı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının kâğıt üzerinde kaldığı, gerekli denetimlerin yapılmadığı, üstelik bu denetimleri yapması gereken hükümetin, madenlerin denetlenmesi ile ilgili önergelerini reddettiği düşünüldüğünde, Soma'da yaşanan cinayetin asıl failinin kim olduğu daha iyi anlaşılmaktadır." denildi.

Koca açıklamasında şunlara yer verdi: "Maden işçileri her yıl bir avuç kömür için bir ömür verirken, yaşanan cinayetleri 'kader', ya da 'takdir-i ilahi' olarak açıklayıp, ölenlerin ailelerine sadece 'rahmet' dilemek, özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarında ısrarcı olmak yeni iş cinayetlerinin, yeni katliamların yaşanmasına davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir.

Eğitim Sen Bafra Temsilciliği olarak Soma`da yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitiren işçi kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı diliyor, göz göre göre yaşanan bu katliamın bütün sorumlularının derhal hesap vermesini istiyoruz."

CİHAN

Koca: Soma’da yaşanan bir kaza değil iş cinayetidir


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×