Klimalar astımlı çocukları olumsuz etkiliyor

Sıcak yaz günlerinde serinlemek amacıyla kullanılan klimaların özellikle astımlı çocukların sağlığını olumsuz etkilediği bildirildi. Uzmanlar, astımlı çocukların klimalardan uzak durmasını önerdi.Liv Hospital Çocuk Alerji ve Göğüs...

Klimalar astımlı çocukları olumsuz etkiliyor
11 Temmuz 2014 Cuma 12:03

Sıcak yaz günlerinde serinlemek amacıyla kullanılan klimaların özellikle astımlı çocukların sağlığını olumsuz etkilediği bildirildi. Uzmanlar, astımlı çocukların klimalardan uzak durmasını önerdi.

Liv Hospital Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Akçay, klimaların olumsuz etkileri hakkına bilgiler verdi. Özellikle astımlı ve alerjik nezleli çocukların klima altında kalmamalı diyen Akçay, “Aşırı soğuk hava akciğerlerde zedelenme yapıp düzelmeyen öksürüklere neden olabilir.” dedi. Akçay, klimaların doğru bir şekilde kullanılmasının alerjik hastalıklara faydalı olabileceğine dikkat çekerken, yanlış kullanılması durumunda ise zararlı olabileceğini sözlerine ekledi.

‘AİLELER DİKKATLİ OLMALI’

Çocuğunda astım, alerjik nezle ve egzama gibi alerjik hastalığı olan ailelerin klima konusunda daha da dikkatli olmaları gerektiğini dile getiren Akçay, “Klima filtreleri belirli aralıklarla temizlenmeli veya kendi kendini temizleme özelliği olanlar tercih edilmelidir. Aksi takdirde klimada oluşan aşırı nem nedeniyle klima içinde küf ve ev tozu akarları birikecek, oda içine bu alerjenler girecektir. Bu da astımlı ve alerjik nezleli çocukların hastalıklarının alevlenmesine neden olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Doç. Dr. Akçay, “Astımlı ve alerjik nezleli çocukların klima altında kalmamaları gerekir. Aksi takdirde aşırı soğuk hava akciğerlerde zedelenmelere neden olarak düzelmeyen öksürüklere neden olabilir. Ayrıca zatüre hastalığına eğilimli olan astımlı çocuklar ve sinüzite eğilimli olan alerjik nezleli çocuklar çok daha kolay zatüre ve sinüzite yakalanabilir. Klima içinde legionella pneumophila mikrobu olma eğilimi vardır. Bu sebepten klima temizliği önemlidir.“ ifadelerine yer verdi.

‘KLİMA ALTINDA UYUMAYIN’

Klima altında uyumama konusunda da uyarılarda bulunan Akçay, “Serinlemek amacıyla klima altında da uyumamak gerekir. Klima altında çok kalmamak da akciğerlerde oluşacak kalıcı hasarların da önüne geçecektir. Egzamalı çocuklarda ev tozu alerjisi gelişme olasılığı çok yüksektir. Klima içinde küf alerjenleri ve ev tozu akarları birikmeye eğilimli olduğu için klima temizliği yine çok önemlidir.” dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×