Kızılırmak Deltası’nda Doğadan Okula Bilim Köprüsü başlıyor

Kızılırmak Deltası’nda Doğadan Okula Bilim Köprüsü okulu 'Sulak alanlar Nasıl Yönetilmeli ve İzmir Gediz Deltası Örneği' başlıklı dersi ile açılacak.TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projeleri Destekleme Programı tarafından desteklenmesine...

Kızılırmak Deltası’nda Doğadan Okula Bilim Köprüsü başlıyor
13 Haziran 2014 Cuma 12:08

Kızılırmak Deltası’nda Doğadan Okula Bilim Köprüsü okulu 'Sulak alanlar Nasıl Yönetilmeli ve İzmir Gediz Deltası Örneği' başlıklı dersi ile açılacak.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projeleri Destekleme Programı tarafından desteklenmesine karar verilen ve yürütücülüğünü Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kemal Ayan’ın üstlendiği, okul 16 Haziran’da başlayacak. İZKUŞ Genel Müdürü Dr. Tamer Seyis’in, Sulak alanlar Nasıl Yönetilmeli ve İzmir Gediz Deltası Örneği başlıklı dersi ile açılacak olan okulda değişik habitatları (deniz, kum, ıslak çayır, mera, göl, subasar ormanlar), zengin bitki ve hayvan varlığı ile bilimsel çalışmalar için doğal bir açık hava laboratuarı olan Kızılırmak Deltası’nda doğa ve bilim odaklı hazırlanan projede 1 yürütücünün yanı sıra; 3 uzman, 13 eğitmen ve 11 rehber görev alacak.

Amaçlarının Karadeniz Bölgesi’nde canlılığını koruyabilmiş, yaşayan bir ekosistem olan Kızılırmak Deltası’nda bilginin görselleştirilmesi, etkileşimli bir şekilde aktarımı ve basit bilimsel olguları fark ettirmek olduğunu söyleyen, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Ali Kemal Ayan, ekolojik yaşamın bütün unsurlarıyla yaşandığı Kızılırmak Deltasında katılımcılara ekolojik temelli bütüncül bakış açısı kazandırmak, doğanın dilini ve sesini duyurmak, ekolojik süreçlerin ilişkileri ve etkileşimlerini izlettirmek olduğunu söyledi.

Proje kapsamında birçok aktiviteye yer verileceğini kaydeden Ayan, “Proje kapsamında; kuş gözlemi, dünyanın ekolojik dengesindeki değişimlerle ilgili drama çalışmaları, organik tarım alanları ve çiftlik gezileri, doğal floristik özelliklerini incelenmesi, böcekler ve böceklerin insan kültüründeki yeri, saz ekosistemi ve sazların değerlendirilmesi ve sulakalan ekosisteminde manda ve yerel ürünleri gibi birçok aktiviteye yer verilecektir. İki farklı kamp döneminden oluşan projenin ilk kamp dönemi 13–22 Haziran ve ikinci kamp dönemi 6–15 Eylül 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Proje; her kamp döneminde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile araştırma görevlilerinin yaptıkları başvurulardan seçilecek ve toplam 60 kişilik katılımcı ile gerçekleştirilecektir. Proje ile ilgili detay bilgilerin tamamına www.kizilirmakdeltasi.net web adresinden ulaşılabilir.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×