Kışı kurak geçiren Sakarya, Mart ayı yağış ortalamasını yakaladı

Kış mevsiminde yeterli yağış alamadığı için kuraklık tehdidiyle karşı karşıya bulunan Sakarya'ya son 17 günde 70 kilogram yağış düştü.

Kışı kurak geçiren Sakarya, Mart ayı yağış ortalamasını yakaladı
17 Mart 2014 Pazartesi 13:23

Kış mevsiminde yeterli yağış alamadığı için kuraklık tehdidiyle karşı karşıya bulunan Sakarya'ya son 17 günde 70 kilogram yağış düştü. Mart ayı uzun yıllar yağış ortalaması 75 kilogram olan kent, bu ay ki yağış ortalamasını yakalamış durumda.

Sakarya Meteoroloji Müdürlüğü'nün verilerine göre; geçtiğimiz hafta sonu metrekareye 6 kilogram yağış düştü. Kış mevsimi olan Aralık, Ocak ve Şubat döneminde şehre toplam 118 kilogram yağış düşmüştü. Arak ayı uzun yıllar yağış ortalaması 102 kilogram olan şehir, söz konusu ayda 62.3 kilogram, uzun yıllar ortalaması 93 kilogram olan Ocak'ta 22 kilogram ve uzun yıllar ortalaması 74 kilogram olan Şubat ayında ise 33.8 kilogram yağış almıştı. Mart ayı uzun yıllar yağış ortalaması 75 kilogram olan kente 17 günde 70 kilogram yağış düştü.

Kış mevsiminde yeterli su alamadığı için ilk bahara kuraklık tehdidiyle giren Sapanca Gölü'nde ki tehlike devam ediyor. Seviyesi 30.19 koduna kadar düşerek kritik eşik olan 29.90 kotuna çok yaklaşan göle, son yağışlarda çok fazla yarar sağlamadı. Göldeki su seviyesi şu an 30.25 kodunda bulunuyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×