Kışanak: Büyük provokasyondu, Diyarbakır ucuz atlattı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, dün bir grup tarafından belediye iftar çadırına yönelik yapılan saldırı ile ilgili Vali Cahit Kıraç’ı ziyaret etti. Görüşme sonrasında gazetecilere...

Kışanak: Büyük provokasyondu, Diyarbakır ucuz atlattı
16 Temmuz 2014 Çarşamba 18:03

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, dün bir grup tarafından belediye iftar çadırına yönelik yapılan saldırı ile ilgili Vali Cahit Kıraç’ı ziyaret etti. Görüşme sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Gültan Kışanak, saldırının büyük bir provokasyon olduğunu söyledi. Olayı Diyarbakır’ın ucuz atlattığını vurgulayan Kışanak, saldırının inanç ve değerlere izah edilmez olduğunu kaydetti.

Kışanak, saldırı kesinlikle ve kesinlikle ne Diyarbakır kimliğiyle, ne inancımızla, ne İslami değerlerimizle, ne Filistin halkıyla olan duygusal bağımızla, asla izah edilemeyecek söyledi. Ortadoğu’daki duruma benzer bir görüntüyü Diyarbakır’da yaratma çabalarının olduğunu ifade eden Kışanak, "İnanç değerlerimize saygılı olan, inanç değerlerimizle birlikte yaşayan tüm yurttaşlarımızı bu konuda hassa olmaya, tutum almaya ve bu provokasyonların, bu provokatörleri boşa çıkarmaya yönelik bir yaklaşım ve davranış içerisinde olmaya davet ediyorum. Aynı şekilde valiliği, emniyeti buradaki kamu otoritesi de durumun vahametini anlamaya ve buna uygun bir tutum almaya davet ediyoruz. Görüşmemizin nedeni buydu." diye konuştu.

Böyle sıradan bir asayiş sorunu ve sıradan bir provokasyon meselesi olmadığına dikkat çeken Kışanak, bunun sokakta insanları satırlarla doğrama girişiminin olduğunu kaydetti. Kışanak,”Bu kadar açık ve net bir saldırganlık var ortada ve bu da asla ama asla bu kentin kimliğiyle, kültürüyle, inancımızla bağdaşmayan bir durumdur. Olayın üzerine hassasiyetle gitmeleri ve gerekli tedbirleri almaları konusunda görüşlerimizi ifade etmek için bu ziyareti yaptık.” şeklinde konuştu.

Sosyal medyada bazı paylaşımlar olduğunu, bazı radyolardan çağrılar yapıldığını kışkırtıcı yayınlar yapıldığını belirten Kışanak, önlem almamasının anlaşılabilir bir durum olmadığını söyledi. Kışanak şöyle devam etti:

"Biz böyle şeylerin üzerinden yıllar geçtikten sonra Devlet Denetleme Kurulu’nun raporlarından öğrenmek istemiyoruz. Bugün tutum alınmalı, bugün doğru yerde durulmalı, gerekli önlem ve tedbirler alınmalıdır. Bu kentin bu tür provokasyonları boşa çıkarabilme kapasitesi var. Halkımızın, bütün sivil toplum örgütlerimizin, kurumlarımızın bunu boşa çıkarabilecek gücü ve kapasitesi vardır. Ama devlet kurumlarının üzerine düşen görev ve sorumluluğu yapması gerekiyor."

Bakanlığa da müracaatta bulunacaklarını ifade eden Kışanak, "Bu tür olayların ve bu olayın perde arkasını araştırmalarını bağlantılarını bulup açığa çıkarmalarını isteyeceğiz. Bu kentte 5 iftar çadırımız var. Ramazan ayı boyunca biz insanlarla soframızı paylaşmak, iftarı birlikte açarak bunun manevi huzurunu yaşamak istedik. Bu kent buna laiktir, bundan sonra da yerine getirecektir. Halkımızın bu konudaki duyarlılığını, hassasiyetini biliyoruz her gün iftar çadırlarımız dolup taşıyor bundan sonrada böyle olacak." şeklinde konuştu

Eş Başkan Fırat Anlı ise Diyarbakır’ın uzun süreden beridir ilk böyle bir provokasyonla karşı karşıya kaldığını söyledi. "İnsanlarımızın hassasiyeti, insanlarımızın bu konudaki değerleri farklı provokasyonlar için kullanıldı” diyen Anlı, “Aslında Diyarbakır büyük bir tehlikeyi atlattı. Şu an 5 arkadaşımız hastanede kimisi yoğun bakımda. Protesto adı altında bir araya gelen provokatörler önce çadırımızı tahrip etmesi, bir de orada tepki gösterenin ya da kendi halinde bulunan insanlara saldırmasıyla Diyarbakır, Ortadoğu’daki diğer şehirler de yaşanan görüntüler de büründürülmek isteniyor. Oysa Diyarbakır’ın bir kimliği var, Diyarbakır’ın barış derdi var. Diyarbakır Filistin ile, Kürtler Filistin ile en büyük dayanışmayı göstermiştir. Bunun için bedel ödemiştir. İsrail’de, Gazze’de yaptığı terörü herkesten daha yüksek sesle ve pratiğimizle biz kınıyoruz. Yine Suriye’de, Irak’ta yaşananların da göz önüne alınması, ihmal edilmemesi gerektiğini diliyoruz. Bir kez daha Diyarbakır’ın Ramazan ayında barış içerisinde, paylaşım içerisinde, bu tür provokasyonlara karşı duyarlı bir şekilde bizimle birlikte olmalarını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

CİHAN

Kışanak: Büyük provokasyondu, Diyarbakır ucuz atlattı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×