Kırkağaç Özel Betül İlkokulu'nda ZEP uygulanıyor

Üstün yetenekli çocukların eğitiminde kullanılan Zenginleştirilmiş Eğitim Programı (ZEP), Manisa’nın Kırkağaç ilçesindeki Özel Betül İlkokulu'nda da uygulanmaya başladı.

Kırkağaç Özel Betül İlkokulu'nda ZEP uygulanıyor
16 Ocak 2014 Perşembe 15:58

Üstün yetenekli çocukların eğitiminde kullanılan Zenginleştirilmiş Eğitim Programı (ZEP), Manisa’nın Kırkağaç ilçesindeki Özel Betül İlkokulu'nda da uygulanmaya başladı. ZEP sınıfını basın mensuplarına tanıtan Müdür Hikmet Günhan, 35 türde 450 zekâ oyunu bulunduğunu belirterek, "Üstün zekâlı bireylerin eğitimi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük önem taşımaktadır. Sadece zenginlerin ve üstün zekâlı öğrencilerin aldığı bu eğitimi, Özel Betül Eğitim Kurumları olarak tüm öğrencilerimize sağlıyoruz. ZEP, ilkokullarda haftada ortalama üç saat olarak öğrencilerimizin tümüne uygulanıyor." dedi.

Müdür Günhan, özel oluşturulan ZEP sınıfında projeyi destekleyen materyaller eşliğinde derslerin işlendiğini anlatarak, "Dersler, öğrencilerin yeteneklerini keşfetmesi için üç ana bölümden oluşan programı içermektedir. Bunlar düşünme becerilerinin gelişmesini, üretkenlik becerilerinin gelişmesini ve görsel algı yeteneklerinin gelişmesini destekleyen çalışmalardır. Yurtdışından özel getirtilen materyaller eşliğinde yapılıyor. ZEP sınıfındaki hedefimiz, öğrencilerimizin temel becerileri kazanmada maksimum başarı, üreticilik ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesi, üst düzey düşünme ve araştırma becerilerinin geliştirilmesi, duygusal ve sosyal gelişim, motivasyon, ilgi, yetenek ve öğrenme tarzlarının tespit edilip geliştirilmesidir." şeklinde konuştu.

ZEP eğitimiyle öğrencilerin, küçük yaşta hangi alanlarda yetenekli olduğu tespit edilip ona göre yönlendirilmesi amaçlanıyor. Berkeley Üniversitesi'nden Dr. Silvia Bunge tarafından yapılan araştırmaya göre sekiz hafta süresince haftada iki defa 1 saat 15 dakika ZEP ile çalışan çocuklarda, en az 13 puan IQ artışı gözlendi. Bu neredeyse normal zekâ seviyesindeki bir çocuğun parlak zekâ, parlak zekâ seviyesindeki bir çocuğun ise üstün zekâ seviyesine çıkabilmesi anlamına geliyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×