Kırgızistan, Tacikistan ile diplomatik ilişki seviyesini düşürüyor

Kırgızistan yönetimi, Tacikistan ile diplomatik ilişki seviyesini düşürüyor. Tacik basınında yer alan habere göre, Kırgızistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Askar Beşimov, 11 Ocak'ta iki ülke sınırında çıkan çatışma sonrasında Tacikistan ile diplomatik iliş.

Kırgızistan, Tacikistan ile diplomatik ilişki seviyesini düşürüyor
20 Ocak 2014 Pazartesi 16:03

Kırgızistan yönetimi, Tacikistan ile diplomatik ilişki seviyesini düşürüyor. Tacik basınında yer alan habere göre, Kırgızistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Askar Beşimov, 11 Ocak'ta iki ülke sınırında çıkan çatışma sonrasında Tacikistan ile diplomatik ilişkileri maslahatgüzarlık seviyesine düşürdüklerini kaydetti. Hükümet yetkilileri ile Sosyal Demokrat Parti milletvekilleri arasında yapılan çalışma toplantısında sonra konuşan Kırgız yetkili, "Duşanbe'deki büyükelçimizi çağırdık" diye ifadeleri kullandı. Bakan Yardımcısı, Tacikistan'daki diplomatik ilişkilerini maslahatgüzarlık seviyesinde devam ettirmek istediklerini belirterek, Kırgız tarafı olarak bütün sınır kapılarını kapattıklarını belirtti. Kırgız yetkili ayrıca, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Tacikistan'a 3 nota gönderdiklerini kayd etti.
11 Ocak'ta iki ülke sınır bölgesinde sınır muhafızları arasında çatışma çıkmıştı. Sözkonusu çatışmada 6 Kırgız askeri ve 2 Tacik askeri yaralanmıştı. Bu olaydan sonra iki ülke ilgili makamları arasında yapılan görüşmelerden sonra bölgede ortak devriye yapma kararı çıkmıştı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×