Kırgızistan'da tasarruf dönemi

Koalisyon hükümeti, bütçede yaptığı değişikliklerle 2016'da 216 milyon dolar tasarruf etmeyi planlıyor

Kırgızistan'da tasarruf dönemi
27 Eylül 2016 Salı 20:40

Kırgızistan Başbakanı Sooronbay Ceenbekov, bu yıl kamu harcamalarında 216 milyon 374 bin 269 dolar tasarruf etmeyi planladıklarını bildirdi.

Başbakan Sooronbay Ceenbekov liderliğinde toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında, 2016 yılı devlet bütçesinde değişiklikleri öngören yasa taslağı görüşüldü.

Ülkedeki 7 bölge valisi ve 2 büyükşehir belediye başkanının da katıldığı toplantıda, 2016 devlet bütçesi yasasında değişikliği öngören tasarı onaylandı.

Toplantının bitiminde konuşan Ceenbekov, kamu harcamalarında kısıtlamalara gitmeye karar verdiklerini, buna rağmen ücretler, maaşlar, sosyal haklar, emeklilik ve diğer zorunlu ödemelerin tümünün zamanında finanse edileceğini belirtti.

Bütçe gelirlerindeki düşüş ve giderlerin büyümesi nedeniyle kamudaki tüm harcamaları karşılayamadıklarını aktaran Ceenbekov, ekonomik istikrar için hükümet olarak kriz karşıtı önlemler aldıklarını söyledi.

Başbakan Ceenbekov, 2016 yılı devlet bütçesinde tahmini gelir gider bütçe harcamasını dengelemek ve bütçe açığını azaltmak amacıyla kamudaki ulaşım, seyahat, haberleşme, yeni personel alımı, mal alımı, tadilat ve diğer harcama kalemlerinde 14 milyar 800 milyon Kırgısiztan somu (216 milyon 374 bin 269 dolar) tutarında tasarruf yapılmasını planladıklarını kaydetti.

Ceenbekov, Maliye Bakanlığını, 2016 yılı bütçe kanunda gelir ve gider tahminlerini yanlış hesaplamakla ve vergi kayıplarını engellemede verimin artırılmaması konusunda eleştirdi.
Dünyadaki krizin ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini kaydeden Ceenbekov, ülkede yatırım projelerinde ve yabancı yatırımcıların gelirlerinde düşüş olduğunu söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×