Kiracı: İktidarın basına yönelik girişimlerini kaygı ile izliyoruz

Yozgat Gazeteciler Cemiyeti (YGC) Başkanı Osman Hakan Kiracı, 17 Aralık’ta yolsuzluk olayıyla başlayan süreçte iktidarın basına yönelik uygulamalarını kaygıyla izlediklerini söyledi.

Kiracı: İktidarın basına yönelik girişimlerini kaygı ile izliyoruz
19 Ocak 2014 Pazar 13:03

Yozgat Gazeteciler Cemiyeti (YGC) Başkanı Osman Hakan Kiracı, 17 Aralık’ta yolsuzluk olayıyla başlayan süreçte iktidarın basına yönelik uygulamalarını kaygıyla izlediklerini söyledi. Kiracı, yeni internet yasa tasarısını, TRT yurt muhabirlerinin topluca işten çıkarılmasını ve 4 gazeteye de hava limanlarında satış yasağı getirilmesini 'internet medyasına ve basın özgürlüğüne darbe' olarak niteledi.

Yozgat Gazeteciler Cemiyeti, iktidarın, emniyet müdürlüklerinin kapısını gazetecilere kapatmasının ardından istendiğinde internet sitelerinin mahkeme kararı olmaksızın 4 saatte kapatılması yetkisinin TİB’e verilmesi, TRT yurt haberleri birimine bağlı çalışan 800 muhabirin sözleşmelerinin tek taraflı feshedilmesi; 'Zaman, Bugün ,Today’s zaman ve Ortadoğu’ gazetelerinin havalimanlarında satışlarına ambargo konulmasına tepki gösterdi.

Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı, yaptığı açıklamada, iktidarın basına yönelik uygulamalarını sert bir dille eleştirdi. Kiracı, "Hükümetin, 17 Aralık sürecinden sonra Türk medyasına yönelik demokratik hakların askıya alındığı dönemlere özgü sansür uygulamalarını hatırlatan ve basın özgürlüğüne açık müdahaleyi gösteren bu tür girişim ve uygulamalarını kaygı ile izliyoruz." dedi.

"YENİ İNTERNET YASASIYLA İSTENMEYEN HABERLERİN ÜZERİ ÖRTÜLECEK"

Hükümetin, son bir aydan beri basına yönelik sürdürdüğü çalışmaların izah edilir bir tarafının olmadığını vurgulayan YGC Başkanı Kiracı, “Bilindiği gibi, TBMM gündeminde bulunan yeni internet yasasına göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na mahkeme kararı olmaksızın 4 saatte internet sitelerini kapatma yetkisi verilmektedir. İnternet medyası, basın kuruluşları ve STK’lar tarafından paylaşılmadan internet gazetelerinin yayın hayatlarını ve özgürlüklerini tehdit edecek kapsamda alel acele hazırlanan tasarı yasalaştığı takdirde ana medyada gizlenen, ancak internet medyasında kullanılan istenmeyen haberlerin üzeri örtülerek halkın bilgi edinme ve gerçekleri öğrenme hakkı engellenecektir." diye konuştu.

"TRT’NİN 800 YURT MUHABİRİNİ İŞTEN ÇIKARMASINI KINIYORUZ"

TRT Yurt Haberleri birimine bağlı Türkiye’nin 81 il ve ilçelerinde görev yapan yaklaşık 800 muhabirin tek tarafılı olarak sözleşmelerinin feshedilmesini son derece yanlış bir uygulama olarak gördüklerini kaydeden Kiracı, şunları kaydetti: "TRT Yurt Haberleri birimine bağlı sözleşmeli ve kaşeli olarak yurt genelinde çalışan 800’e yakın meslektaşımız işten çıkarılarak, kış ortasında geçim sorunlarıyla baş başa bırakılmışlardır. TRT’nin yurt haberleri alanlarında zor şartlar ve ekonomik sıkıntılar içerisinde geçimini sağlamak için çalışan 800 meslektaşımızın işlerine son verilerek mağdur edilmeleri ülkemizde benzeri ilk kez görülen ve oldukça üzüntü verici bir uygulamadır. Bugün ülkemizde gazetecilerin büyük bir çoğunluğunun 212 sayılı yasadan ve çeşitli sosyal güvencelerden mahrum bırakılarak yoksulluk sınırı altında verilen ücretlerle çalıştırılması yetmiyormuş gibi, TRT’nin de 800 yurt muhabirini işten çıkarması, Türkiye’de basın çalışanlarının hangi güç şartlarda geçim mücadelesi verdiklerinin somut bir göstergesidir. Medya sektöründe işsiz gazeteciler ordusunun çığ gibi büyüdüğü bir ortamda TRT’nin 800 dolayındaki yurt muhabiri meslektaşımızın topluca ve insafsızca mağdur etmesinden dolayı TRT yönetimini kınıyoruz. YGC yönetimi olarak iktidarın ve TRT yönetiminin TRT çalışanlarının mağduriyetlerini en kısa zamanda gidermelerini bekliyoruz."

"4 GAZETEYE YAPILAN AMBARGO ANTİDEMOKRATİK BİR UYGULAMADIR"

Türk Hava Yolları (THY) yönetiminin Türkiyeyi sarsan '17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet' operasyonlarının ardından Zaman, Bugün, Today’s Zaman ve Ortadoğu gazetelerinin hava limanlarında satışlarına ambargo koymasını da eleştiren YGC Başkanı Kiracı, bu tür ambargoların antidemokratik uygulamalar olduğunu söyledi.

"HÜKÜMET ANTİDEMOKRATİK UYGULAMALARA SON VERMELİDİR"

Kiracı, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ardından hükümet tarafından yapılan uygulamaların son derece yanlış olduğunu vurguladı. Kiracı, "Yaşanan süreçte gazetecilere Emniyet Müdürlüğü kapılarını kapatmak, 4 ulusal gazetenin hava limanlarında satışına ambargo koymak, internet medyasını susturmaya çalışmak ve yüzlerce gazeteciyi işsiz bırakmak, Türk demokrasisi ve basın özgürlüğü açısından son derece kaygı verici girişimlerdir. Hükümet, bu tür antidemokratik uygulamalarına son vermelidir." uyarısında bulundu.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×