Kimyasal maddenin kokusu Yıldırım'daki okulları tatil ettirdi

Bursa’da öğlen saatlerinde çok sayıda öğrencinin ve vatandaşın rahatsızlanmasına yol açan kokunun bir fabrikadaki ‘kimyasal saklama kabının’ yanlışlıkla açılması sonucu çevreye yayıldığı ortaya çıktı.

Kimyasal maddenin kokusu Yıldırım'daki okulları tatil ettirdi
20 Mart 2014 Perşembe 14:58

Bursa’da öğlen saatlerinde çok sayıda öğrencinin ve vatandaşın rahatsızlanmasına yol açan kokunun bir fabrikadaki ‘kimyasal saklama kabının’ yanlışlıkla açılması sonucu çevreye yayıldığı ortaya çıktı. Koku sebebiyle Yıldırım ilçesindeki okullar tatil edilip öğrenciler evlerine gönderildi.

Bursa’da doğudan başlayarak kentin büyük bölümünde etkili olan koku başta öğrenciler olmak üzere çok sayıda vatandaşı etkiledi. Karın ağrısı ve baş dönmesi şikayeti başlayan öğrenciler ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Karadağ, hastaneye getirilen öğrencilerde ciddi bir rahatsızlık tespit edilmediğini açıkladı. Öğrencilerin kan değerlerine, nabızlarına ve tansiyonlarına baktıklarının hepsinin normal çıktığını belirten Karadağ, telaş edilecek bir durum olmadığını, birkaç saat içerisinde bütün öğrencilerin taburcu edileceğini bildirdi.

Vali Münir Karaloğlu da, kokunun nedenini tespit emek için çalışmaların sürdüğünü ancak paniğe sebep olacak bir durum olmadığını açıkladı. Karaloğlu, öğrencilerin rahatsızlığının psikolojik olabileceğini ifade etti.

Bu arada konunun en fazla etkili olduğu Yıldırım ilçesinde Kaymakam Mehmet Yapıcı’nın ‘isteyen öğrencilerin evlerine gönderilmesi’ yönündeki talimatı üzerine bütün okullar tatil edilip öğrenciler evlerine gönderildi.

Öte yandan kokunun Kestel ilçesindeki bir sanayi kuruluşunda bulunan kimyasal saklama kabının yanlışlıkla açılması sonucu etrafa yayıldığı belirtiliyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×