Kimse Yok Mu'dan Akçakale’de yaşayan Suriyelilere hayati yardım

Telabyat’ın El Kaide'nin eline geçmesi ile yüzlerce Suriyeli Türkiye’ye sığındı.

Kimse Yok Mu'dan Akçakale’de yaşayan Suriyelilere hayati yardım
19 Ocak 2014 Pazar 15:38

Telabyat’ın El Kaide'nin eline geçmesi ile yüzlerce Suriyeli Türkiye’ye sığındı. Daha önce Özgür Suriye Ordusu'na destek veren yüzlerce mülteci, El Kaide'nin ölüm listesine girdiği için evlerine dönemiyor. Yüzlerce Suriyeli Akçakale'de inşaatlarda yaşam mücadelesi veriyor.
Suriyeli bir annenin basında yer alan ‘yiyecek bir lokma ekmeğimiz yok ki bebeğime süt vereyim’ feryadını duyan Kimse Yok Mu Derneği Şanlıurfa Şubesi harekete geçti. Bir kamyonet yardım malzemesi toplayan dernek, yardımları Akçakale’de yaşayan Suriyeli mültecilere ulaştırdı.

Suriye’nin Rakka şehrine bağlı Telabyat’ın El Kaide’ye bağlı Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) eline geçmesi Telabyatlıları göçe zorladı. Yüzlerce Suriyeli Şanlıurfa’ya geldi. İlde bulunan 4 kamp doldu, yüzlerce mülteci ise dışarıda kaldı. Yaklaşık 10 gündür yaşam mücadelesi veren yaklaşık 500 Suriyeli, dün kapının açılması ile Telabyat’a dönerken, daha önce muhaliflere destek veren ve El Kaide’nin listesine giren yüzlerce Telabyatlı ise Türkiye’ye sığındı. Akçakale’de inşaat ve terk edilen eski kamu kurumlarına yerleşen Suriyeliler, aç ve susuz savaşın biteceği günü bekliyor. Bunlardan biri de Telabyatlı Ali Osman, 7 kişilik ailesi ile Akçakale’ye sığınan Ali Osman, birkaç gün dışarıda kaldıktan sonra bir hayırseverin teklifi üzerine bir inşaatta barınmaya başladı. Kapı penceresi olmayan inşaata giren aile, penceresini naylonla kapatsa da kapıyı kapatacak naylon bulamadığını söyledi. Yerde sadece iki halı sererek üzerinde uyuyan aile üstüne örtecek bir battaniye bile bulamadığını anlattı.

Evlerinde Sadece iki halı, iki tabak, 3 bardak, bulguru bulunan Ali Osman, ailesi El Kaide’nin ölüm listesinde yar aldıkları için evine dönemediklerini belirtiyor. Evin Reisi Ali Osman, “El Kaide’nin Telabyat’a saldırması üzerine 10 gün önce Akçakale’ye kaçtık. Biz daha önce Özgür Suriye’ye destek verdiğimiz için El Kaide’nin ölüm listesine girdik. O yüzden evimize dönemiyoruz. Gidersek kellemizi keserler. Biz ne yapacağımızı bilmiyoruz. Sağolsun bir hayırsever inşaatını bize verdi. Şimdi burada barınıyoruz. Geceleri üzerimize örtecek bir şey olmadığı için donmaktan korkuyoruz.” dedi.

Evde mutfak malzemesi olmadığı için yaklaşık 10 gündür sadece domates yediklerini dile getiren Ali Osman ailesinin yardımına Kimse Yok Mu derneği yetişti. İlçeye yardım götüren dernek üyelerini gören Ali Osman, üyelerden yardım istedi. Ailenin kaldığı inşaata giden dernek gönüllüleri, aileye halı, battaniye, yorgan, giyecek ve gıda maddesi yardımında bulundu.

KİMSE YOK MU’DAN HAYAT KURTARAN YARDIM

Suriyeli bir annenin basında yer alan ‘yiyecek bir lokma ekmeğimiz yok ki bebeğime süt vereyim’ feryadını duyan Kimse Yok Mu Derneği Şanlıurfa Şubesi harekete geçti. Süt tozu, battaniye, halı, giyim, ayakkabı ve gıdadan oluşan bir kamyonet yardımı inşaatlarda yaşam mücadelesi veren Suriyelilere dağıtıldı. Kimse Yok Mu Derneği Şanlıurfa Şube Müdürü Fevzi Şahin, “Burada birçok annenin bebeğine süt vermekte zorlandığını gördük. Bu ailelere süt tozu dağıttık. Daha çok ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

Suriyelilerin ölüm kalım savaşı verdiğini aktaran Şahin, basında çıkan haberler üzerine gönüllülerle birlikte ilçeye yardım getirdiklerini ifade etti. Şahin, şöyle dedi: "Daha önce belirlenen ailelere yardımları ulaştırdık. Burada kalan inşaatları gezdik. Buralarda donma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Suriyelilere yardımlarımızı ulaştırdık. İhtiyaçlarını giderdik diyemeyiz. Henüz ulaşamadığımız yüzlerce Suriyeli var. Yardımlar geldikçe biz de ulaştırmaya devam edeceğiz. Suriyelilerin çok zor günler geçirdiğine şahit oluyoruz. Tüm hayırseverlerin bu yaşam mücadelesini görmelerini istiyoruz.”


CİHAN

Kimse Yok Mu'dan Akçakale’de yaşayan Suriyelilere hayati yardım


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×