Kılıçdaroğlu: TÜRGEV rüşvetin merkezidir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın başında olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) rüşvetin merkezidir.

Kılıçdaroğlu: TÜRGEV rüşvetin merkezidir
25 Ocak 2014 Cumartesi 19:48

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın başında olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) rüşvetin merkezidir." dedi.

    Kılıçdaroğlu, Gaziantep Anatolian Otel’de basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Anayasa değişikliği konusuyla ilgili olarak AK Parti’nin samimi davrandığına inanmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Daha önce kendilerine söyledik, teklif komisyonda görüşürken. Teklifi geri çekin, oturup HSYK ile ilgili düzenlemeleri yapalım dedik. Ama bizim bu teklifimize hayır dediler. Biz yolumuza devam edeceğiz dediler. Biz de olur devam ediyorsanız mesele yok. Biz de demokrasilerde bir muhalefet partisi nasıl muhalefet yapıyorsa öyle muhalefet yapacağız dedik. Ama şununla karşılaştık. Gerek komisyonda, gerek TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti’ye mensup milletvekillerinin kaba güç kullandıklarını gördük. Bu kaba güce Sayın Başbakan’ın sahip çıkması başlı başına bir olay. Telaşı anlarım, paniği de anlarım, Sayın Erdoğan’ın panik ve telaş içinde olmasının nedenlerini de çok iyi biliyorum. Yargıyı ele geçirmek istediğini de çok iyi biliyorum, yargıyı kendi emri altına almayı, kendi arzu ettiği şekilde şekillendirme amacının olduğunu da biliyorum.” diye konuştu.

    “ERDOĞAN’IN SÖYLEMİ SAMİMİ DEĞİL”

    Bunların, parlamentoda muhalefet yapan milletvekillerine kaba güç uygulanması sonucu doğurmaması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Dolayısıyla anayasa değişikliklerinde, iktidarın samimi olduğuna inanmıyoruz. Erdoğan değişiklikle ilgili şunu söyledi. RTÜK modeli bir modelden söz etti. Bunun da yanıtını verdik. Bir yargıç bir siyasal partinin temsilcisi olarak koltuğa oturamaz. Hiçbir demokraside böyle bir uygulama yoktur. Yargıcın görevi vicdanıyla karar vermektir gelen olay karşısında. Eğer onu bir siyasi partinin rozetini takmış bir yargıç olarak yargıç koltuğuna oturtursak topluma gerekli güveni vermez. Arada bir sanki kendilerini haklı çıkarmak için ‘Biz teklif ettik de muhalefet reddetti’ diye bir gerekçenin arkasına sığınıyorlar. Samimi bir söylem değil Sayın Erdoğan’ın söylemi.” şeklinde konuştu.

    “FEZLEKELER BİR AN ÖNCE PARLAMENTOYA GELMELİ”

    Adalet Bakanlığı ile ilgili olarak hazırlanan fezlekelere ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Fezlekelerin bir an önce parlamentoya gelmesi gerekir. Adalet Bakanlığı, fezlekelerin nesini inceleyecek? Yolsuzluğun boyutunu görmek için galiba biraz zaman harcayacaklar. Parlamentoya geldiği zaman bırakın herkes görmüş olsun. Seçim sonrasına ertelemeyi düşünüyorlar. Fezlekelerin bir an önce parlamentoya gelmesi, görüşülmesi ve ilgili bakanların da Yüce Divan’a gitmesi gerekiyor. Belki bazı bakanlar, itiraflarına yeni itiraflar ekleyebilirler. Erdoğan’ın bu işin baş sorumlusu olduğunu söyleyebilirler. Erdoğan’ın paniği de biraz buradan kaynaklanıyor. Kendisinin, çocuklarının, devleti hatta Türkiye Cumhuriyeti’ni kullanmak istediğini, kendi çıkarları için kullanmak istediğini çok açık ve net görüyoruz. Havuzlu villa için valiyi feda eden bir Başbakan düşünebilir misiniz? 2 havuzlu villaya sahip olacak, birinci derece sit alanı üstünde olacak, vali itiraz etti diye, yani yasal görevini yaptı diye, havuzlu villaya valiyi satacak. Kendi valisini satan Türkiye Cumhuriyeti valisini satan kişiye bu ülkede değil, dünyanın hiçbir ülkesinde Başbakan denmez. Onun adı çıkarcıdır.” ifadelerini kullandı.

    “AR DAMARI ÇATLAMIŞ İNSANLARA NE DİYECEKSİNİZ?”

    Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Fezlekenin içeriğine baktığınızda Bekir Bozdağ’ın doğrudan yolsuzluk olayına müdahale ettiğini görüyoruz. Valinin doğrudan müdahale ettiğin görüyoruz. Vali açıkça ‘Ankara’dan talimat geldi’ diyor. Adalet Bakanlığı Müsteşarı telefon ediyor. Vali telefon ediyor. Emniyet Müdürü telefon ediyor ve Adalet Bakanı telefon ediyor. Neden bu telaş? Adalet Bakanı ne diyor? O dosyayı diyor o savcıdan al sen bak o dosyaya. Bu doğrudan soruşturmaya müdahaledir ve bu müdahaleyi yapıyor. Sağlıklı işleyen bir demokraside ne o Adalet Bakanlığı Müsteşarı, ne de o Adalet Bakanı o koltukta kalamaz. Ama ar damarı çatlamış insanlara ne diyeceksiniz arkadaşlar? Ne söyleyebilirsiniz? Ahlak kavramını içselleştirmemiş birisine ne söyleyebilirsiniz?”

    “SEN ÖNCE KENDİ İNANCININ GEREĞİ OLARAK TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKINA SAHİP ÇIKMALISIN”

    Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Haliç Kongre Merkezi'ndeki 'Yüzyılın İslam Kültür Hizmeti Onur ve Hizmet Ödülleri' törenindeki “Bu medeniyettir ki yalancı peygamberleri, sahte velileri, içi boş, kalbi boş, zihni boş alim müsveddelerini virüsü bünyenin reddettiği gibi reddetmiş ve tarihin çöplüğüne mahkum etmiştir" şeklindeki sözleri hatırlatılan Kılıçdaroğlu,“Bu dünya sahte peygamber barındırmaz doğrudur. Bizim ona karşı çıkacak bir şeyimiz yok. Ama bu dünya, özellikle devleti yönetenler, kul hakkı yemenin ne kadar günah olduğunu da bilmelidirler. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen sahte peygamberden söz ediyor. Sen önce kendi inancının gereği olarak tüyü bitmemiş yetimin hakkına sahip çıkmalısın. Sen bırak sahip çıkmayı iki havuzlu villa uğruna devletin valisini yiyorsun.” değerlendirmesinde bulundu.

    “BİR BAŞBAKAN ŞANTAJ YAPMAZ”

    Başbakan Erdoğan’ın Mustafa Sarıgül hakkında açıklayacağını söylediği yolsuzluk dosyası iddialarına ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Bir başbakan şantaj yapmaz. Şantaj yapıyorsa, ona Başbakan denmez. Elinde yolsuzluk dosyaları var da 11 yıl niye tuttun? Demek ki sen o yolsuzluk dosyalarının ortağısın. Sıkışınca muhbir olarak ortaya çıkıyor. Muhbir Başbakan portresi çıktı şimdi karşımıza. Bana süre veriyormuş. Ne süresi veriyor? Başbakansan çıkarsın açıklarsın. Benimle ilgili iddialarda da bulundu. Onu da söyledim. ‘Al dosyaları gel. Senin istediğin televizyon kanalında çık karşıma.’ Hırsızlar cesur olmaz, hırsızlar yürekli olmaz, hırsızdan adam çıkmaz, rüşveti ve hırsızlığı savunandan adam olmaz. Eğer birisi rüşvet yiyor, birisi yolsuzluk yapıyor, bir ülkenin Başbakanı ona hamilik yapıyorsa, ona da Başbakan denmez. Varsa elinde bir şey devletin savcıları var. Sen Başbakansın. Gönder müfettişlerini, gönder elemanlarını. Her şeyi ortaya koysunlar. Biz hiçbir zaman savcı niye bizi inceliyor, yargıç niye bizim hakkımızda karar veriyor diye özel bir suçlama yapmadık. Hesap vermeyi olağan bir görev kabul ettik.” ifadelerini kullandı.

    “TÜRGEV BÜTÜN KAYITLARINI KAMUOYUNA AÇSIN”

    Açıklamasında AK Parti’nin meşruiyetinin tartışmalı olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şu sözlerle eleştirilerini yöneltti: “Hem Türkiye’de, hem uluslar arası alanda. Meşruiyeti sorgulanan bir hükümetle karşı karşıyayız. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu kapatmak isteyen bir partiyle ne yapacağız biz? Silah kaçakçılığı yapan, devletin en saygın kurumuna silah kaçakçılığı yaptırtan bir Başbakan’a ne söylenir? Çocuklarının hesabını veremeyen, hukuk sistemini kendi çocuklarına göre oluşturmaya çalışan, herkesi değiştirdikten sonra da ‘Benim çocuğum da gidip mahkemede ifade verecektir’ diyen bir Başbakan’a ne diyeceksiniz? Çocuğunun başında olduğu TÜRGEV, rüşvetin merkezidir. İhale veriliyor, rüşvet de TÜRGEV’e ödeniyor. TÜRGEV, bütün kayıtlarını kamuoyuna açsın. Sayın Başbakan kasetlerden söz ediyor, ispat edin diyor. Ya internete girmiyor mu Başbakan. Dünya kadar konuşmalar var orada. Kendi konuşmaları da var."

    “RÜŞVET VE YOLSUZLUK DOSYALARINI KAPATANLAR VATAN HAİNİDİR”

    Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Muharrem Yılmaz'ı ihanetle suçlamasına ilişkin şu cevabı verdi: “Hukuk ve hukukun üstünlüğünü savunan, eğer bir ülkede hukuk olmazsa o ülkeye yatırımcı gelmez diyen bir insanı vatan hainliğiyle suçlamak, amacını çok çok aşan bir ifadedir. Vatanseverlik Recep Tayyip Erdoğan’ın tekelinde değildir. Eğer vatan hainliği olarak suçlanacak biri varsa tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenler vatan hainidir. Rüşvet ve yolsuzluk dosyalarını kapatanlar vatan hainidir.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×