Kılıçdaroğlu: İstibdat devleti oluşturulmaya çalışılıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de demokrasinin kan kaybettiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu: İstibdat devleti oluşturulmaya çalışılıyor
21 Şubat 2014 Cuma 18:48

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de demokrasinin kan kaybettiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bir istibdat devleti oluşturulmaya çalışılıyor. İstihbaratın egemen olduğu, vatandaşın baskı altına alındığı bir tolum oluşturulmaya çalışılıyor.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Point Otel’de sağlık çalışanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı öncesi Kılıçdaroğlu, soruları cevapladı.

Klıçdaroğlu’na CHP’nin HSYK düzenlemesiyle ilgili başvurusunun Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmesi soruldu. Kılıçdaroğlu, “Bu konuda şu ana kadar bana ulaşan herhangi bir bilgi yok. Ayrıca Anayasa Mahkemesi neden reddedecek ki?” şeklinde konuştu.

MİT ile ilgili yasa teklifi hakkında sorulan soruya Kılıçdaroğlu, “Devletin baskısının hissedilmediği toplum demokratik bir toplumdur. Demokrasilerde yurttaşlar en az polislerle yüz yüze gelirler. Ama bizim gibi ülkelerde hele bugün içinde bulunduğumuz koşullarda gittikçe artan bir devlet baskısıyla karşı karşıyayız. Devletin bürokratı, sayın Başbakandan izin almadan mahkemeye gitmiyor. Milletvekili zaten hiç gitmiyor. Çocukları gitmiyor, şehzadeler de gitmiyor. Böyle bir toplumu, demokratik olarak kabul etmek mümkün değildir. Türkiye demokrasi konusunda kan kaybediyor. Bir istibdat devleti oluşturulmaya çalışılıyor. İstihbaratın egemen olduğu, vatandaşın baskı altına alındığı bir tolum oluşturulmaya çalışılıyor. Bu ülkenin aydınları da kaygı içindeler. Bu ülkenin sivil toplum örgütleri de kaygı içinde. Sadece biz değil Avrupa Birliği yetkilileri de aynı kaygıları taşıyorlar.” ifadelerini kullandı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×