Kılıçdaroğlu 'durumdan vazife çıkardı'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişiminin engellenmesini 'başkanlık sistemi talepleri'ne karşı kullanmaya başlayarak, 'Darbeyi parlamenter sistem engellemiştir' iddiasında bulundu

Kılıçdaroğlu 'durumdan vazife çıkardı'
19 Temmuz 2016 Salı 14:27

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı çağrı üzerine sokağa dökülen halk tarafından tarafından engellenen darbe girişimini 'başkanlık sistemi talepleri'ne karşı propaganda aracı haline getirmeye başladı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, darbe girişiminin 'parlamenter sistem' tarafından önlendiğini savunarak, durumu 'başkanlık sistemi'ne karşı kullanmaya başladı. Ancak Kılıçdaroğlu, darbenin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan çağrı üzerine halk tarafından engellendiği gerçeğini gözardı etti. 

Partisinin gurp toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili şunları söyledi: Herkesin üzerinde titremesi gereken bir kavramdır demokrasi. Hepimizin savunması gereken bir kavramdır demokrasi. Eğer çağdaş dünyayı, medeni dünyayı yakalayacaksak ve medeni dünyayı yakalayamayan ülkeler Türkiye'ye gıpta ile bakacaksa bunun yoludur demokrasi. Eğer bir ülkede demokrasi yoksa, orada bir kişinin sözü geçer. O nedenle biz diyoruz ki Türkiye üçüncü sınıf bir demokrasiye değil birinci sınıf tam bir demokrasiye layıktır.

Eğer uygar dünyanın bir parçası olacaksanız demokrasiyi kendi ülkenize getireceksiniz. Demokrasi sadece seçim dönemlerinde gidip oy kullanmak değildir, seçimden seçime oy kullanmak demokrasinin sadece bir parçasıdır. Demokrasi hukuka uygunluk anlamına gelir bir kişinin hukuku değil evrensel hukuk demektir. Demokrasi aynı zamanda özgürlük demektir. Demokrasi aynı zamanda eşitlik demektir. Vatandaşın bir kısmı eşit değil, bir kısmı eşit bunu kabul etmiyoruz. Kimsenin hiçbir sınıfa imtiyaz tanımadığı rejimin adıdır. Demokrasi aynı zamanda anayasaya ve ettiğin yemine bağlılıktır. Anayasaya ve ettiğin yemine bağlı değilsen demokrat değilsindir. Demokrasi aynı zamanda medya özgürlüğü demektir.

Demokrasi aynı zamanda din özgürlüğü demektir. Kimseyi dininden dolayı ikinci sınıf vatandaşmış gibi davranmamaktır. Demokrasi aynı zamanda hukuku katledenlere karşı direnme hakkı demektir. Daha önce direnme hakkından bahsettiğim zaman bazı kimseler ne demek direnme hakkı demişlerdi. İşte direnme hakkı budur, bir darbe engellenmişse o darbeyi engelleyen özgürlükçü parlamenter yönetimdir. Ben boşuna mı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ölümü göze alıp mecliste sabaha kadar direniyorlarsa demokrasiyi savunduklarındandır. Sevgili arkadaşlarımız, benim görüşlerimi, dünya anlayışımı beğenmeyebilirsiniz ama biz demokrasinin paydasında birleşmeliyiz. Çocuklarımıza yaşanacak bir Türkiye bırakmalıyız. 

15 Temmuz tarihini kısa zamanda yazılacaktır. O tarihleri yazanlar şunları yazmayı kimse unutmayacaktır, halkın esi medya oldu. Medyaya laf edenler aman bize yardımcı olun aman bizi bu durumdan çıkardılar. İnsanlar sokaklara çıkıp darbe girişimini engellemişse bu medya sayesindedir. Medya özgürlüğün sesi oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×