Kılıçdaroğlu'dan 'cehalet dolu' AP açıklaması

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, AP'nin aldığı kararla müzakerelerin durduğunu savunarak, bunun ekonomik ve siyasi olarak da arkasının geleceğini ileri sürdü

Kılıçdaroğlu'dan 'cehalet dolu' AP açıklaması
24 Kasım 2016 Perşembe 16:24

Sonhaberler | Haber Merkezi 

Avrupa Parlamentosu'nun hiçbir bağlayıcılığı bulunmayan 'müzakereler durdurulsun tavsiye kararı'yla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'dan 'cehalet dolu' açıklamalar geldi. Kararın müzakereleri durdurduğunu sanan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ekonomik ve siyasi kararlar da beklentisi içinde olduğu yönünde ifadeler kullandı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'da Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğü'nde sanayicilerle bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye'nin Avrupa Birliği ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını tavsiye eden tasarıyı kabul etmesini değerlendiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Az önce geçici durdurma kararı alınmış. AB'ye üyelik için Ankara Antlaşması'nı imzalayan rahmetli İsmet İnönü'dür, 1963 yılında. 'Uygar dünyanın bir parçası olmalıyız' diye yola çıkılmıştır. Ama bugün geldiğimiz noktada insan hakları, demokratik standartlar, hukukun üstünlüğü gibi kavramlar Türkiye'de olmadığı için kararları bir süre durdurdu. Müzakere yapılmayacak. Bu bizim için çok ağır bir yaptırımdır. Bunun arkası gelecektir, ekonomik olarak arkası gelecektir, siyasi olarak gelecektir."

BAĞLAYICILIĞI BULUNMUYOR

Avrupa Parlamentosu'nda alınan kararın hiçbir bağlayıcılığı bulunmuyor. Türkiye ile müzakerelerin devam etmemesine Avrupa Konseyi karar verir. Avrupa Konseyi'nde ise Avrupa ülkelerinin önde gelenlerinin sözü geçiyor. Başta Almanya olmak üzere birliğin önde gelen ülkeleri, müzakerelerin devamından yana olduğunu açıklamıştı. Müzakerelerin kesilmesini isteyen ise sadece Avusturya ve Lüksemburg olmuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 1 yıl önce
yok bir bildiği var kılıçtaroğlunun onların adamı arkasından geleceleri biliyor ciddiye alalım